|
Our Media/Results from Suffolk Stars Indoor Invitational
Our ResultsTeam Scores
2014 Results - Suffolk Stars Indoor InvitationalPublished by RunnerSpace.com/HighSchool on Jan 11th 2014, 9:10pm
Website:Click here Results by: Atlantic Coast Timing Atlantic Coast Timing Systems - Contractor License 1/11/2014 - 7:20 PM
2014 Suffolk Stars Invitational - 1/10/2014 to 1/11/2014
Boo Williams Sportsplex
Hampton, VA
Event 1 Girls High Jump
================================================================================
BWSP facilit: % 5-10 1/12/2013 Brianna Hayes, Matoaca
Meet Record: @ 5-04 1/17/2009 Nefertiti Smith, Norflok Collegiate
Meet Record: @ 5-04 1/13/2012 Brianna Hayes, Matoaca High
6A State: # 5-02
5A State: $ 5-01
4A State: & 5-00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Brown, Carolyn Phoebus 5-04.00 5-04.00@ 10
2 Fisher, Tamadj Grassfield 5-04.00 J5-04.00@ 8
3 Carey, Amiaya Stafford Hig 5-04.00 J5-04.00@ 6
4 Hooker, Crishna Patrick Henr 5-02.00 5-02.00# 5
5 Nguetta, Britney C.D. Hylton 5-00.00 J5-02.00# 4
6 Hayes*, Brianna Matoaca High School 5-10.00 J5-02.00# 3
7 McCormick*, Taylor Hanover 4-08.00 5-00.00& 2
8 Ward, Destiny Oscar Smith 5-00.00 J5-00.00& 1
9 Bond, Briah Highland Springs 5-01.00 J5-00.00&
10 Davidson, Skyla Lake Braddock 4-10.00 J5-00.00&
11 Haynesworth, Leila Hanover 4-10.00 4-10.00
11 Speranzo, Julia Lake Braddock 5-00.00 4-10.00
11 Christian, Jewel Woodbridge 4-10.00 4-10.00
11 Ghee, Lauryn Grassfield 4-10.00 4-10.00
11 Jackson, Ashanti Phoebus 4-10.00 4-10.00
16 Goin, Alexandra Cosby 4-10.00 4-08.00
16 Minor, Kiana Patrick Henr 4-04.00 4-08.00
16 Tinsley, Taylor Stafford Hig 4-06.00 4-08.00
16 Novak*, Molly Cosby 5-00.00 4-08.00
16 Gibbons, Helen Lake Braddock 4-08.00 4-08.00
21 Webster, Addison Hickory High School 4-08.00 4-06.00
21 Middlebrooks, Olivia Hickory High School 4-06.00 4-06.00
21 Walker, Khadijah Prince Georg 4-06.00 4-06.00
21 Wilson, Jadai Western Bran 4-08.00 4-06.00
21 Massie, Olivia Collegiate 4-08.00 4-06.00
21 Massie, Nina Western Bran 4-10.00 4-06.00
-- Davis, Jena Thomas Dale 4-00.00 NH
-- Hanks, Maya Tabb 4-04.00 NH
-- White, Briana First Colonial 4-06.00 NH
-- baxter, tasia First Colonial 4-04.00 NH
-- Kinney *, Sadie Glen Allen H 4-08.00 NH
-- Draper, Kyah Glen Allen H NH
-- Brumfield, Daidrina Western Bran NH
-- Slatery, Kelly West Potomac 4-04.00 NH
-- O'Shea, Brigid Collegiate 4-10.00 NH
-- Bosley, Jada Phoebus NH
-- Krauss*, Jessica Mills Godwin 4-02.00 NH
-- Anderson*, Bria Mills Godwin 4-04.00 NH
-- Williams, Jazmyne Oakton 4-06.00 NH
-- Turner, Megan New Kent 4-04.00 NH
-- Dozier, Lauren Prince Georg 4-04.00 NH
-- Garnand, Shelby Hickory High School 4-08.00 NH
-- Smith, Jade Grassfield 5-02.00 NH
-- Rawls, Rochelle Prince Georg 4-06.00 NH
-- Hopkins, Kayla Highland Springs 4-06.00 NH
-- Wesby, Shy'Rane Churchland 4-06.00 DNS
-- Baptiste, Tyra Centreville DNS
-- Johnson, Brandee' Nansemond River DNS
-- Naylor, Kayla Churchland 4-02.00 DNS
-- Hill, DonJahnae Churchland DNS
-- Key, Jada Menchville 5-00.00 DNS
-- Hall, Peyton Mills Godwin 4-00.00 DNS
-- Pinchinat, Gaele First Colonial 4-04.00 DNS
-- Foster, Karah Nansemond River 4-06.00 DNS
-- Callahan, Taylor Cosby 4-06.00 DNS
-- Shamsid-Deen, Janana Thomas Dale 4-06.00 DNS
-- Moore, Amani Potomac Seni 4-08.00 DNS
-- Lipka, Michelle West Springfield 5-02.00 DNS
-- Robinson, Tia Wakefield 4-10.00 DNS
-- Reed, Aleiyah Potomac Seni 4-08.00 DNS
-- Riley, Kei Potomac Seni DNS
-- Christian, Lisa Thomas Dale 5-00.00 DNS
-- Lyles, Kara Nansemond River DNS
-- Oluwole, Funlayo Western Bran 4-04.00 DNS
-- Skidmore, Victoria York 4-10.00 DNS
-- Kawamura, Sarasa York 4-04.00 DNS
-- Beaufort, Ashanti Western Bran 4-06.00 DNS
-- Adams, Jacquala Western Bran DNS
-- Labat, Ariana Oscar Smith 4-10.00 DNS
Event 2 Boys High Jump
================================================================================
BWSP facilit: % 7-01 1/9/2014 Steven Dunbar, Tallwood
Meet Record: @ 6-06 1/17/2009 John James, Nansemond River
Meet Record: @ 6-02 1/14/2012 Korey Bullard, Salem (VA Beach)
6A State: # 6-02
5A State: $ 6-02
4A State: & 6-01
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Seals, John West Springfield 6-09.00 6-10.00@ 10
2 Jones, Bradley Oscar Smith 6-09.00 6-08.00@ 8
3 Boston, DeAngelo Matoaca High School 6-02.00 6-04.00@ 6
4 Holsey, Kamathi Oscar Smith J6-04.00@ 5
5 Goolsby, Lozie West Potomac 6-03.00 6-02.00@ 4
6 Sessoms, Quamel I.C. Norcom 5-10.00 6-00.00 3
7 Bond, Jorden Highland Springs 6-00.00 J6-00.00 2
8 Hamilton, Aaron Northeastern 6-00.00 J6-00.00 1
9 Pyle, Liam Currituck County 5-10.00 5-10.00
9 Lumsden, Tanner Currituck County 6-00.00 5-10.00
9 Bradshaw, Jaylen Oscar Smith 5-10.00
9 Speller, Drequan Churchland 6-00.00 5-10.00
9 Horton, Hakeem I.C. Norcom 5-10.00
9 Coley, Donnell Highland Springs 6-00.00 5-10.00
9 Rowley, Tyquan Highland Springs 6-02.00 5-10.00
16 Sutherland, Immanuel Matoaca High School 5-08.00
16 Mosley, Bryce I.C. Norcom 6-00.00 5-08.00
16 Roberts, Keion Nansemond River 6-00.00 5-08.00
16 Edwards, Antionne Churchland 5-08.00 5-08.00
16 Kerns, Austin Stafford Hig 6-02.00 5-08.00
16 Mastracci, Kyle York 5-04.00 5-08.00
16 Brown, DeVante Lakeland 5-08.00 5-08.00
16 Noggin *, Jordan Petersburg 5-10.00 5-08.00
16 Shaw, Brandon Grassfield 5-08.00 5-08.00
25 Ingram, Jesse Mathews 5-08.00 5-06.00
25 Short *, Martin Petersburg 5-06.00 5-06.00
25 Demory, Jaelyn Woodbridge 5-06.00 5-06.00
25 Burton, Byron Patrick Henr 5-06.00 5-06.00
25 Bishop, Michael Centreville 5-06.00
25 Watkins, Julian J.R. Tucker 5-08.00 5-06.00
25 Wilmot, Tylon Cosby 5-04.00 5-06.00
25 Greene *, Ben Glen Allen H 5-10.00 5-06.00
-- Morris, Daquan Patrick Henr 5-08.00 NH
-- Gilliam, Christian Hanover 5-06.00 NH
-- Hunter, Tyler Grassfield NH
-- Mills, Mason Patrick Henr 5-06.00 NH
-- Agyemang, Isaac Woodbridge 6-02.00 NH
-- Hill, Kevontre Western Bran NH
-- Winbush, Shawn Phoebus NH
-- Kirkland, Jaquille Phoebus 5-06.00 NH
-- Shakya, Deven Collegiate NH
-- Parker, Anthony Nansemond River NH
-- Morris, Jacob Hickory High School NH
-- Ange, William Mathews NH
-- Jackson, Brian Lake Braddock 5-06.00 NH
-- Greenough, Paul Oakton 5-06.00 NH
-- Hammersley, Alex Norfolk Christian 5-02.00 NH
-- Mason, Mike Jamestown 5-10.00 DNS
-- James, Dwight Western Bran 5-06.00 DNS
-- Hill, Akinshe Western Bran DNS
-- Scarlett, Josiah Western Bran DNS
-- Bishop, Kevin Centreville DNS
-- Owens, Malik Western Bran DNS
-- Belton, Isaiah Phoebus 5-04.00 DNS
-- Mullins, Ryan Mills Godwin 4-10.00 DNS
-- Martin, Thomas Hickory High School DNS
-- Holley, Markale First Colonial 5-10.00 DNS
-- Smith, Elijah J.R. Tucker 5-04.00 DNS
-- Dunkley, Daryn Western Bran DNS
-- Carter-Bass, Aquil Menchville 5-08.00 DNS
-- White, Juan Churchland 5-06.00 DNS
Event 3 Girls Pole Vault
================================================================================
BWSP facilit: % 13-01.50 2/25/2011 Cameron Overstreet, Atlee
Meet Record: @ 10-00 1/15/2010 Gracie Gibson, Princess Ann
6A State: # 9-03
5A State: $ 9-03
4A State: & 8-09
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Meeks, Jaqueline First Colonial 11-06.00 11-00.00@ 10
2 Fasana, Rachael Lake Braddock 11-00.00 10-06.00@ 8
3 Ruud, Maggie Lake Braddock 10-00.00 J10-06.00@ 6
4 Garnand, Shelby Hickory High School 10-06.00 J10-06.00@ 5
5 Shelton, Alexis Norfolk Collegiate 10-00.00 10-00.00@ 4
6 baxter, tasia First Colonial 9-06.00 9-06.00$ 3
7 Jones, Daysa New Kent 10-06.00 J9-06.00$ 2
8 Philhower, Madison Mills Godwin 8-00.00 J9-06.00$ 1
9 Skinner, Brynn Woodbridge 9-00.00 8-06.00
9 Rich, Cassandra Grassfield 9-03.00 8-06.00
11 Stevens, Taylor New Kent 8-06.00 8-00.00
12 Morrison, Kimberly Grassfield 7-06.00 7-06.00
12 Turkal, Kristie Collegiate 7-00.00 7-06.00
14 Gaspari, Janine Oakton 7-00.00 7-00.00
14 Turner, Megan New Kent 7-06.00 7-00.00
14 Wade, Miriam Lake Braddock 8-00.00 7-00.00
14 Harrell, Joy Grassfield 7-06.00 7-00.00
-- Manley, Taylor Oakton 8-00.00 NH
-- Erney, Davis Hickory High School 7-06.00 NH
-- Costen, Kimberly First Colonial 7-06.00 NH
-- Woods, Emma Woodbridge 6-00.00 NH
-- Rodgers, Kiana Western Bran 7-03.00 DNS
-- Smith, Jewel Western Bran DNS
-- Parks, Milan Western Bran 7-03.00 DNS
-- Wilson, Jadai Western Bran DNS
-- Ross, Faith Western Bran DNS
-- Seymour, Samantha Hanover 9-06.00 DNS
-- Linkous, Marissa Highland Springs DNS
-- Price-Cleare, Shameeka Armstrong 9-06.00 DNS
-- White, Anna Mathews DNS
-- Oluwole, Funlayo Western Bran DNS
-- Gale, Ellie Mathews DNS
Event 4 Boys Pole Vault
================================================================================
BWSP facilit: % 16-00 2/25/2011 Chris Pillow, Atlee
Meet Record: @ 14-00 1/13/2012 Brad Johnson, Kellam
6A State: # 12-09
5A State: $ 12-03
4A State: & 12-00
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Demory, Jaelyn Woodbridge 12-00.00 12-00.00& 10
2 Miller, Mark Hickory High School 11-09.00 11-06.00 8
3 Haukdal, Cy Lake Braddock 12-00.00 J11-06.00 6
4 Ahlin, Zach Tabb 11-06.00 J11-06.00 5
5 McVicker, Jonathon Lake Braddock 11-00.00 J11-06.00 4
6 Kowal, Griffin New Kent 10-06.00 11-00.00 3
7 Johnson, Alec Lake Braddock 11-03.00 J11-00.00 2
8 Modzelewski, Gabe Jamestown 11-06.00 10-06.00 1
9 Little, Juan Highland Springs 11-06.00 J10-06.00
10 Dickson, Kendall First Colonial 9-00.00 10-00.00
11 Jones, Darren New Kent 11-00.00 J10-00.00
12 St. Helen, Chris Highland Springs 10-06.00 9-06.00
12 Witz, Cody Grassfield 10-00.00 9-06.00
14 Kelly, Robert Kings Fork 9-00.00 8-00.00
14 Gale, Sam Mathews 8-00.00
14 Gibbson, Devin First Colonial 8-06.00 8-00.00
14 Scott, Shawn I.C. Norcom 7-06.00 8-00.00
-- Stallins, Tyequis Western Bran NH
-- Wright, Hunter Mathews NH
-- Waters, Donovan Churchland 8-00.00 NH
-- James, Dwight Western Bran 11-00.00 NH
-- Thornton, Raiquan Highland Springs 10-00.00 NH
-- Wiggins, Lonnell I.C. Norcom NH
-- Moughon, Jason Mathews NH
-- Glaze, Da'Montae Western Bran DNS
-- Hill, Akinshe Western Bran DNS
-- Askew, Andre Western Bran DNS
-- Haag, Levi Jamestown 11-00.00 DNS
-- Hill, Kevontre Western Bran DNS
-- Peck, Jordon New Kent 7-00.00 DNS
-- Liebl, Evan Oakton 8-06.00 DNS
-- Torres, Jakob Jamestown DNS
-- Benner, Jacob First Colonial 8-00.00 DNS
-- Jernigan, Wade Oscar Smith DNS
-- Hungerford, Thomas Collegiate 7-06.00 DNS
-- Seal, James Oakton 10-00.00 DNS
Event 5 Girls Long Jump
================================================================================
BWSP facilit: % 20-01 1/8/2011 Keilah Tyson, Western Branch
Meet Record: @ 18-04.50 1/17/2009 Karimah Shepherd, Grassfield
6A State: # 17-08.75
5A State: $ 17-04.25
4A State: & 17-02.50
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Anderson*, Bria Mills Godwin 17-09.00 17-05.25$ 10
2 Porter, Kai Deep Creek H 16-08.00 17-04.25$ 8
3 Massie, Taylor Churchland 16-09.50 17-02.00 6
4 Thomas, Jayme Bethel 18-00.50 17-01.00 5
5 Jackson*, Tia J.R. Tucker 16-00.00 J17-01.00 4
6 Hooker, Crishna Patrick Henr 16-01.00 17-00.50 3
7 Haynesworth, Leila Hanover 16-06.75 17-00.25 2
8 Hargrove*, Sade Glen Allen H 16-08.50 J17-00.25 1
9 Johnson*, Lajasia Cosby 15-09.75 16-08.25
10 Ward, Destiny Oscar Smith 16-06.50 16-07.00
11 baxter, tasia First Colonial 16-09.00 16-04.00
12 White, Briana First Colonial 17-02.00 16-03.50
13 Brown, Carolyn Phoebus 17-03.00 16-03.00
14 Davidson, Skyla Lake Braddock 17-00.00 16-02.50
15 Christian, Jewel Woodbridge 17-02.75 16-02.00
16 McCormick*, Taylor Hanover 16-05.00 16-01.00
17 Wilson, Taylor Grassfield 15-11.50 15-11.75
18 Hendriksen*, Elisa Cosby 15-11.50 15-11.50
19 Foster, Karah Nansemond River 13-06.00 15-11.25
20 England, Tiffany Thomas Dale 16-01.50 15-11.00
20 Hayes*, Brianna Matoaca High School 15-06.00 15-11.00
20 McClain, Mia Nansemond River 17-08.25 15-11.00
23 Suber, Farrah Woodbridge 17-02.00 15-10.75
24 Bunch, Ashaila Phoebus 16-09.00 15-10.25
25 Lackey*, Jasmine Prince Georg 16-04.25 15-10.00
26 Davis, Kamryn Thomas Dale 15-03.75 15-08.00
27 Greenhow, Keion Patrick Henr 15-05.75 15-06.25
28 Sanders, Dasia Wakefield 15-01.50 15-06.00
29 Hanks, Maya Tabb 15-04.25
30 Thomas, Mikayla Thomas Dale 14-08.00 15-04.00
31 Hilliard, Tashonta Western Bran 14-09.00 15-03.00
32 Wilson, Jadai Western Bran 14-05.00 15-02.00
32 Coles, Ashley Western Bran 15-03.25 15-02.00
34 Progar, Melissa Tabb 17-04.25 15-01.50
35 Skinner, Shaytorria Oscar Smith 15-02.00 15-01.00
36 Fasana, Rachael Lake Braddock 15-04.00 14-11.75
36 Aduma, Amira Phoebus 14-10.50 14-11.75
38 Schmidt, Ciara Churchland 14-07.50 14-10.50
39 Clouden, Khadijah Lakeland 16-09.75 14-09.00
40 O'Shea, Brigid Collegiate 14-08.75
41 Sims*, Mary Cosby 14-02.00 14-07.50
42 Ward, Brooke Prince Georg 16-00.00 14-05.50
43 Hinson, Abigail Hickory High School 14-00.00 14-04.00
43 Bosh, Kyla Hickory High School 14-10.50 14-04.00
45 Hathaway, Melvisha Deep Creek H 15-06.00 14-03.50
46 Brinkley, Sumner Collegiate 14-07.75 14-03.25
46 Philhower, Madison Mills Godwin 14-00.00 14-03.25
48 Johnson, Serena Grassfield 13-01.50 14-03.00
48 Mahan, Brooke Tabb 14-03.00
50 Im, Seo Hee Centreville 14-01.75 14-02.25
51 Cheatham, Janelle Oscar Smith 16-02.75 14-01.25
52 Lawson, Erikah Wakefield 15-00.00 14-00.75
53 Rashid, Zakiya Nansemond River 14-00.50
54 Harris, Deshara Churchland 13-04.00 13-09.00
55 Hopkins, Kayla Highland Springs 12-09.50 13-08.50
56 Gyuriscko, Brynna Hickory High School 15-05.00 13-04.75
57 Fitzgerald, Jordan Oakton 14-01.00 13-04.00
58 Jackson, Mia Collegiate 14-10.00 13-02.50
59 James, Taylor New Kent 14-07.00 13-01.00
60 Payne, Alexus Stafford Hig 13-00.00
61 Scott, Kayla Bethel 13-08.00 12-11.50
62 Sowards, Victoria Woodside 14-04.00 12-11.00
63 Skinner, Precious Jamestown 12-01.00 12-08.25
64 Brooks, Cara Kecoughtan 11-11.00
65 Timmons, Daria Greenbrier C 11-09.75 11-09.00
65 Gale, Ellie Mathews 12-06.00 11-09.00
67 Phillips, Logan Patrick Henr 12-11.25 11-08.75
68 Ballard, Kyra Oakton 13-05.00 11-06.50
69 White, Anna Mathews 11-06.25
70 McWilliams, Kelsey Oakton 14-06.00 11-06.00
71 Kelley, Jordan J.R. Tucker 8-10.50 11-05.75
72 Harris, Lynsey New Kent 13-11.00 11-05.00
73 Hill *, Dominique Petersburg 12-07.00 11-02.50
74 Graham, Meg Jamestown 11-07.00 11-01.00
74 Garner, Darriona Matoaca High School 13-01.25 11-01.00
76 Chappell, Malia Bethel 10-06.50
77 Bryant, Laura Jamestown 11-09.50 10-04.00
78 Bishop, Julissa Greenbrier C 9-10.00
-- Dugger, Aunye Petersburg ND
-- Snipes, Gabrielle Kings Fork 17-03.50 ND
-- Lipka, Michelle West Springfield 16-00.00 DNS
-- Beaufort, Ashanti Western Bran 13-01.50 DNS
-- Poleon, Qiana Western Bran DNS
-- Brumfield, Daidrina Western Bran 13-02.00 DNS
-- Vanderpuye, Karen Lake Braddock 15-00.00 DNS
-- Bond, Briah Highland Springs 16-06.00 DNS
-- Dixon, Aaliyah Menchville 12-11.50 DNS
-- Skinner, Kayla Currituck County 12-11.00 DNS
-- Howell, Aliyah C.D. Hylton 13-06.00 DNS
-- Snowden, La Kyra First Colonial 15-04.25 DNS
-- Riley, Kei Potomac Seni DNS
-- Kadima, Onon Potomac Seni 16-04.50 DNS
-- Travers, Thaliah Potomac Seni 16-01.00 DNS
-- Williams*, Cullen Mills Godwin 15-03.75 DNS
-- Henley, Novice Menchville 11-09.00 DNS
-- Ward, Brianna New Kent 9-07.75 DNS
Event 7 Girls Triple Jump
================================================================================
BWSP facilit: % 41-02.50 2/3/2009 Karimah Shepherd, Grassfield
Meet Record: @ 38-09.50 1/15/2010 Siobhan Ford-Holland, Thomas Dale
6A State: # 36-00.75
5A State: $ 35-10.50
4A State: & 35-02.75
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Davidson, Skyla Lake Braddock 37-06.50 37-07.25# 10
2 Badham, Kady Woodbridge 35-07.00 37-01.25# 8
3 Haynesworth, Leila Hanover 36-04.00 36-11.00# 6
4 Saunders, Kyla Kecoughtan 35-10.50$ 5
5 Lackey*, Jasmine Prince Georg 34-09.50 35-09.50& 4
6 Clouden, Khadijah Lakeland 34-00.75 35-08.00& 3
7 Hooker, Crishna Patrick Henr 35-06.75 36-00.50$ 2
8 Williams, Jazmyne Oakton 33-10.00 35-03.50& 1
9 McCormick*, Taylor Hanover 35-06.00 34-08.00
10 Suber, Farrah Woodbridge 37-02.00 34-06.50
11 Johnson*, Lajasia Cosby 33-09.00 33-11.75
12 Goin, Alexandra Cosby 33-07.00 33-11.50
13 Anderson*, Bria Mills Godwin 35-00.00 33-08.00
14 Greenhow, Keion Patrick Henr 32-06.00 33-02.50
15 Sims*, Mary Cosby 30-01.25 33-02.00
16 England, Tiffany Thomas Dale 35-03.00 33-00.00
17 James, Taylor New Kent 32-11.50 32-11.75
18 Goulet, Dajae' Churchland 32-05.00 32-09.00
19 Wilson, Jadai Western Bran 34-09.50 32-08.50
20 Jackson, Mia Collegiate 31-07.00 32-03.50
21 Reeves, Cristen Kecoughtan 32-02.50
22 Hilliard, Tashonta Western Bran 31-05.50 32-01.00
23 Hathaway, Melvisha Deep Creek H 32-00.00
23 Im, Seo Hee Centreville 32-01.50 32-00.00
25 Washington, Twanika Phoebus 32-08.75 31-04.25
26 O'Shea, Brigid Collegiate 31-01.00 31-02.50
27 Slatery, Kelly West Potomac 30-10.75 31-01.50
28 Krauss*, Jessica Mills Godwin 31-03.00 30-11.50
29 Williams*, Cullen Mills Godwin 31-10.00 30-08.75
30 Gyuriscko, Brynna Hickory High School 30-00.50 30-08.25
31 Oshin, Oluwabusola Churchland 29-04.50 30-03.00
32 Martin, Tatyana Kecoughtan 30-02.00
33 Webster, Addison Hickory High School 30-11.50 29-10.50
34 Pope*, Sadie J.R. Tucker 29-00.50 29-06.75
35 Phillips, Logan Patrick Henr 29-02.00 29-04.25
36 Wright, Katie Collegiate 31-02.00 29-03.50
37 Jeter, Lauren Oakton 31-05.00 29-01.50
38 Bosh, Kyla Hickory High School 28-09.25 28-09.50
39 Gainey, Kennae Churchland 28-08.75
40 Cooper, Lauren Currituck County 29-00.00 28-05.50
41 Spangler, Abby New Kent 28-07.00 28-03.75
42 Pickard, Katherine Woodbridge 30-03.00 28-02.25
43 Johnson, Jamesha Wakefield 28-00.00 27-09.50
44 Robinson, Katina Kings Fork 27-09.50 27-04.00
45 Neal, Erika J.R. Tucker 26-11.75
46 Harris, Lynsey New Kent 28-00.00 25-06.00
47 Chappell, Malia Bethel 24-09.75 24-07.25
-- Brumfield, Daidrina Western Bran 30-04.75 ND
-- Jackson, Makala Western Bran ND
-- Timmons, Daria Greenbrier C ND
-- Bishop, Julissa Greenbrier C ND
-- Jackson, Ashanti Phoebus 30-07.25 FOUL
-- Naylor, Kayla Churchland 31-11.50 DNS
-- Rountree, Kiera Lakeland 33-02.50 DNS
-- Vanderpuye, Karen Lake Braddock 32-06.00 DNS
-- Bunch, Ashaila Phoebus 35-03.00 DNS
-- Poleon, Qiana Western Bran DNS
-- Kemp, Jayde Western Bran 32-02.00 DNS
-- Johnson, Brandee' Nansemond River DNS
-- McNeal, Lauryn Nansemond River 27-06.50 DNS
Event 8 Boys Triple Jump
================================================================================
BWSP facilit: % 50-01 2/28/2009 David Wilson, GW-Danville
Meet Record: @ 46-03 1/15/2010 Mike Lawton, Grassfield
6A State: # 44-04.75
5A State: $ 44-00.50
4A State: & 44-02
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Warren, John Prince Georg 45-08.00 50-09.25% 10
2 Rowley, Tyquan Highland Springs 44-06.75 46-01.50# 8
3 Lipford, Nehemiah Bethel 43-03.00 43-02.25 6
4 Bethea, Devin Thomas Dale 39-11.50 42-10.50 5
5 Oxendine, Damon Patrick Henr 42-07.50 42-03.00 4
6 Ridenour, Andrew Centreville 40-05.00 42-01.00 3
7 Downing, Darron I.C. Norcom 43-07.00 41-11.00 2
8 Warner, Anthony Matoaca High School 41-09.00 1
9 Horton, Hakeem I.C. Norcom 42-07.25 41-05.00
10 Niblock*, Ryan Mills Godwin 39-04.50 41-03.50
10 Brown, Deverius I.C. Norcom 43-10.25 41-03.50
12 Hill, Akinshe Western Bran 38-06.75 41-03.25
13 Speller, Drequan Churchland 40-07.75 41-02.00
14 Chandler, Thomas Currituck County 41-00.00
15 Thornton, Raiquan Highland Springs 43-05.25 40-06.25
16 Boone, Antonio Lakeland 39-09.00 40-02.00
17 Greenough, Paul Oakton 38-07.75 40-00.50
18 Glover, Mondryl Western Bran 39-10.50
19 Dandridge*, Devorian Matoaca High School 39-02.00
20 Coley, Donnell Highland Springs 39-09.25 38-09.50
21 Jones, Bradley Oscar Smith 39-03.75 38-08.00
22 Morris, Marquis Mills Godwin 37-01.00 38-07.50
23 Thompson, Dartrez Phoebus 39-09.00 38-07.00
23 James, Dwight Western Bran 40-00.50 38-07.00
25 Shakya, Deven Collegiate 37-08.00 38-05.75
26 Jackson, Ronell Phoebus 39-05.00 38-02.25
27 Ford, Ryan Lake Braddock 38-01.00 38-01.25
28 Davis, Jeremy Hanover 37-10.00 37-09.00
28 Jackson, Brian Lake Braddock 37-10.50 37-09.00
28 Burkett, Harrison Greenbrier C 37-09.00
28 Barfield, Jarrett Cosby 37-00.00 37-09.00
32 Bustamante, Chaunce West Springfield 37-06.00 37-08.00
33 Sommers, Samuel Collegiate 40-05.25 37-07.50
33 Morris, Daquan Patrick Henr 38-06.50 37-07.50
35 Graham, Antonio Churchland 37-07.00
36 Mauldin, Alex Cosby 37-04.50 37-05.00
37 Jones, Darren New Kent 41-03.50 37-03.00
37 Martin, Thomas Hickory High School 37-03.00
39 Carter-Bass, Aquil Menchville 36-07.00
40 String, Andrew Lake Braddock 36-04.50 36-06.75
41 Ingram, Jesse Mathews 37-05.50 36-02.50
42 Robinson, Kinnicko Norfolk Christian 36-11.00 36-01.00
43 Diggs, Deonte Lakeland 37-01.00 35-11.00
44 Blackley, Joeell Western Bran 34-01.00 35-05.00
45 Mitchell, Victor Kecoughtan 35-04.50
46 Schaefer, Brad West Potomac 34-08.25 35-02.25
47 Vincent, Juwan Deep Creek H 38-01.00 35-02.00
48 Hill, Kevontre Western Bran 34-05.00 35-01.25
49 Barker, Traevon Bethel 33-10.00 34-08.50
49 Moughon, Jason Mathews 34-08.50
51 Quarles, Richard Indian River 32-09.50 33-11.75
52 Kane*, Dylan Mills Godwin 37-06.00 33-08.00
53 Landes, Thomas Oakton 34-08.00 33-07.00
54 Mantis, Mikael Centreville 40-04.00 33-05.75
55 Villegas, Zach West Springfield 36-00.00 33-01.00
56 Wallace, Kyree Indian River 34-01.75 32-10.75
57 Robinson, Marcus Mathews 31-03.50 32-08.50
58 Kowal, Griffin New Kent 32-07.00
59 Stevenson, William Jamestown 31-09.00 31-06.75
60 Vaughan, Max Collegiate 30-07.00
61 Morris, Isaiah Patrick Henr 30-00.50
-- Jin, Young Bin Centreville 40-06.00 ND
-- Slade, David Jamestown 26-08.00 ND
-- Belton, Isaiah Phoebus 38-03.00 ND
-- Bond, Solomon Oscar Smith 37-04.50 ND
-- Owens, Malik Western Bran 35-00.50 DNS
-- Watkins, Julian J.R. Tucker DNS
-- Mallory, Brad Hickory High School DNS
-- Mason, Mike Jamestown 39-08.00 DNS
-- Harris, Terrance Churchland 39-07.75 DNS
-- Moss, Ej Glen Allen H 38-03.00 DNS
-- Dixon, Malik Menchville 36-05.50 DNS
-- Oduor, Ian Nansemond River DNS
-- Rountree, Gregory Lakeland 40-11.00 DNS
-- Williams III, Calvin Matoaca High School DNS
Event 9 Girls Shot Put
================================================================================
BWSP facilit: % 48-04.75 2/17/2012 Kiara Howell, Grassfield
Meet Record: @ 46-03.50 1/14/2012 Kiara Howell, Grassfield
6A State: # 35-11.75
5A State: $ 34-02.25
4A State: & 34-02.25
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Rashid, Zakiya Nansemond River 39-02.25 40-10.00# 10
2 Williams, Shania Patrick Henr 41-11.50 40-00.00# 8
3 Johnson, Sabrina Stafford Hig 39-03.00 36-02.50# 6
4 O'Rourke*, Denise J.R. Tucker 36-10.50 35-00.00& 5
5 Ruud, Maggie Lake Braddock 35-00.00 34-00.00 4
6 Wilson, Victoria Grassfield 36-05.75 33-11.00 3
7 Hinson, Hannah Kings Fork 35-02.00 33-10.00 2
8 Sawyer, Phontavia First Colonial 36-11.75 33-08.00 1
9 Saunders, Lexis Grassfield 33-11.50 32-11.50
10 Lyles, Kara Nansemond River 32-02.50 32-04.00
11 Iglesia, Mah'Nyiah Currituck County 34-05.50 32-00.50
12 Yankson, Samantha West Springfield 32-10.75 32-00.00
13 McCormick*, Jazmin Hanover 33-06.00 31-09.50
14 Howell, India Highland Springs 32-05.25 31-01.25
15 Nichols, Tia Woodside 34-06.00 30-09.00
16 Sebra, Miana Patrick Henr 30-03.50 29-10.50
17 Moseley*, Sydne Cosby 29-07.00 29-08.00
18 West, Kendra Matoaca High School 34-01.50 29-05.50
19 Duff, Lauren Hickory High School 30-05.00 29-01.25
20 Pierce, Cara Western Bran 30-10.50 28-09.00
21 Simpson, Brianna Western Bran 25-10.50 28-08.50
22 Caffee, Cadayejah Patrick Henr 26-05.00 27-08.50
23 Brown, Shenique Nansemond River 25-03.50 27-07.00
24 Wallace, Raejean Churchland 27-09.50 27-05.50
25 Conner, Tatum York 26-07.00 27-00.00
26 Bagalkotkar, Kiran Tabb 28-03.00 26-10.00
27 Kitti, Tiia Woodbridge 28-03.50 26-09.00
28 Cutler, Rose Churchland 28-10.00 26-08.00
29 Williams, Mia Western Bran 26-06.50
30 Oliphant, Haley First Colonial 29-09.00 26-03.50
31 Brantes-Wherry, Grace Hickory High School 26-07.50 25-11.00
32 Hughes, Danny Oakton 25-10.00 25-08.50
33 Roberts, Tatianna Bethel 24-05.00 25-01.00
33 Martin, Kevonna Oscar Smith 25-05.00 25-01.00
35 Perry, Abrea Lakeland 25-03.00 24-02.00
36 VanWinkle, Payton Collegiate 25-07.75 23-09.00
37 Johnson, Jamesha Wakefield 22-04.00 23-01.50
38 Morgan, Allie York 22-04.00 22-09.50
39 Chambers, Jamecia Highland Springs 22-06.00 22-08.50
40 Baer, Lilly Woodbridge 25-04.00 22-07.50
41 Crook, Lakeisha Grassfield 26-04.25 22-05.00
42 Rountree, Kiera Lakeland 22-04.00
43 Key, India Hermitage 22-07.50 22-02.00
44 Murray, Shadaja New Kent 22-01.50 22-00.50
45 Boothe, Dystany Western Bran 21-10.00
46 Skinner, Raketah Western Bran 27-00.50 21-04.25
47 Afolayan, Dorcas Collegiate 25-03.75 20-11.50
48 Pitts, Jenna Hanover 20-11.00
49 Happer, Destiny Hickory High School 22-03.50 20-10.50
50 Goldsborough, Courtney Cosby 22-01.00 20-07.50
51 Towns, Maliyah Western Bran 23-01.50 20-03.00
52 Renshaw, Samantha York 20-07.00 20-00.00
53 Robinson, Taylor Woodbridge 24-08.00 19-11.50
54 Waterfield, Stasha Lakeland 19-10.00
55 Smith, Shanyn Churchland 20-09.75 19-03.50
56 Gordon, Ryan J.R. Tucker 21-02.00 18-11.50
57 Beverly, Angel Mills Godwin 20-05.25 18-02.50
58 Sheffler, Brittany Matoaca High School 17-04.50 17-10.50
59 Morgan, Mariah Glen Allen H 19-05.50 17-05.00
60 Lambert, Sasha Oscar Smith 17-00.50 16-07.25
61 Burnett, Taylor New Kent 19-03.25 15-10.50
62 Frazier, Ciara New Kent 18-10.00 14-10.50
-- Hardy, Jada Highland Springs 29-11.25 FOUL
-- Clark, Taylor Kings Fork 19-09.00 DNS
-- Kithcart, India Stafford Hig 36-07.00 DNS
-- Meredith, Mystique Matoaca High School 25-02.00 DNS
-- Goodman, Brittany Kings Fork DNS
-- Tinsley *, Deonna Hermitage 35-00.50 DNS
-- Pinchinat, Gaele First Colonial 30-10.50 DNS
-- Bruton, Rodnisha Oscar Smith 18-04.00 DNS
Event 10 Boys Shot Put
================================================================================
BWSP facilit: % 68-00 2/25/2011 Isaiah Simmons, Woodbridge
Meet Record: @ 53-11 1/13/2012 Austin Johnson, Grassfield
6A State: # 48-09.75
5A State: $ 48-00.75
4A State: & 45-03.75
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Richardson*, Preston Broadwater Academy 54-04.50 52-09.50# 10
2 Mallory, Elijah Wakefield 54-07.00 51-05.00# 8
3 Solorzano, Cameron Grassfield 50-01.50 49-01.25# 6
4 Sweat, Josh Oscar Smith 47-08.00 48-02.50$ 5
5 Williams, Walter Churchland 47-11.50 47-08.00& 4
6 Lee, Christoper C.D. Hylton 51-01.00 47-06.00& 3
7 Culberson, Josh Churchland 47-10.25 47-00.50& 2
8 Woods, Cameron West Springfield 48-09.50 46-11.00& 1
9 Wallace, Jory Grassfield 45-11.00 46-06.50&
10 Long*, Ryan Hanover 43-09.00 45-05.00&
11 Chappell, Owen Grassfield 41-02.00 45-04.50&
12 Williams, Cody C.D. Hylton 43-11.75 45-03.00
13 Hudson, Marcus Indian River 45-05.00 44-10.50
14 Smith, Ripken Stafford Hig 42-02.50 44-05.00
15 Simpson, William Northeastern 44-03.50
16 Shook, William Matoaca High School 46-00.00 44-00.25
17 Wynn, Corey I.C. Norcom 51-00.50 43-03.50
18 Stallworth, William Churchland 42-07.25 43-00.50
18 Fryer, Calvin West Springfield 43-01.00 43-00.50
20 Colon, Phillip Collegiate 44-01.00 42-11.75
21 Mitchell, Spencer Hickory High School 44-02.75 42-07.50
22 Jones, Kamari Woodside 43-01.00 42-04.25
22 Bembry, Tyler Prince Georg 42-04.00 42-04.25
24 Taylor, Jimmy Hanover 40-07.50 42-02.50
25 Turner, Tyrek Patrick Henr 43-07.50 41-05.50
26 Turner, Davis Oscar Smith 44-03.75 40-09.25
27 Ahmad, Omar Lake Braddock 39-02.75 40-07.50
28 Dean, Douglas West Springfield 42-05.00 40-06.00
29 Ward, Damonte Highland Springs 43-01.50 40-05.00
30 Coleman, Phillip Churchland 40-00.50
31 Dixon, Josh New Kent 36-00.00 40-00.00
32 Smiley, Kenneth Nansemond River 40-08.00 39-11.00
33 Donovan, Denzel Western Bran 40-06.50 39-06.00
34 Slade, Brandon Bethel 38-08.50 39-03.00
35 Friendy, Garrett Centreville 39-11.00 39-02.50
36 Terrell, Neil Patrick Henr 40-05.00 39-02.00
37 Daniel, Saije Highland Springs 39-10.50 38-08.00
37 Marshall, Clint Western Bran 38-09.50 38-08.00
39 Cross, Nathan Collegiate 37-02.00 38-07.25
40 Miller, Troy Hickory High School 38-11.25 37-11.50
41 Blanton, Josh First Colonial 39-04.00 37-08.50
42 Boyer, Sean Hermitage 40-10.50 37-07.00
43 Cotton, Melvin Indian River 37-06.50
44 Dixon, Joe New Kent 38-08.50 37-05.00
44 Moore, Grant Jamestown 37-05.00
46 Evans, D`angelo Indian River 38-00.00 37-04.00
47 Edwards *, Austin J.R. Tucker 39-01.50 37-03.00
48 Butler, Omar I.C. Norcom 36-05.00 37-02.50
49 Speller, Devonte Churchland 37-01.50
49 Riddick, Chris Churchland 37-01.50
51 Posada, Jonah Woodbridge 33-08.00 36-10.00
52 Calvin, Esmond Woodside 37-06.25 36-08.00
53 Powell-Mitchell, Adonis Western Bran 36-07.00
53 Spryn, Harris Jamestown 34-09.50 36-07.00
55 Keesee, Randy Patrick Henr 37-03.00 36-06.00
56 Bloom, Carter Cosby 35-06.00 36-05.50
57 Archie, Kyle I.C. Norcom 37-07.00 36-05.00
57 Dennis, Dravion Oscar Smith 36-05.00
59 Brown, Anthony Prince Georg 40-01.00 36-03.50
60 Reed, Shamarr Woodside 38-02.00 35-05.50
61 Throne, Cody First Colonial 33-03.50 35-05.00
62 Dugger, James Petersburg 35-04.00
63 Summers, Adam Centreville 31-00.00 35-03.50
64 Garrett, Christopher Western Bran 35-03.00
65 Kamara, Sulaiman Hermitage 39-01.50 35-02.50
66 Barber, Anthony Prince Georg 38-06.00 35-01.00
67 Newman, Justin Lake Braddock 39-00.00 35-00.50
68 Allison, Chris Stafford Hig 37-04.75 34-10.00
69 Earls, Jamal Phoebus 34-06.00
70 Hughson, Sam Hermitage 31-03.75 34-02.25
71 Baxter, Rian Collegiate 33-03.25 33-04.00
72 Hwang, Josh Oakton 34-00.00 33-02.00
73 Tross, Dylan Jamestown 35-10.00 33-00.50
74 Stromberg, Jason Hanover 34-10.00 32-09.00
75 Agyemang, Isaac Woodbridge 34-07.00 32-07.50
76 Williams, Montrell Western Bran 31-08.50 32-04.25
77 Jones, Bryce Kings Fork 33-09.00 31-10.50
78 Townsend, James Western Bran 31-07.25
79 Hilleglass, Joseph Mills Godwin 33-04.50 31-04.00
80 Olson, Connor Norfolk Christian 34-00.00 30-11.00
81 Medley, Andrew Matoaca High School 30-02.50 30-07.25
82 Bonsu, Kevin Potomac Seni 32-07.00 30-00.00
83 Marcel, Smith Matoaca High School 28-02.00 29-00.00
83 Lawson, Erik Northeastern 26-07.00 29-00.00
85 Prevost, David Greenbrier C 32-05.00 27-05.00
86 Scott, Quantae Nansemond River 31-10.00 27-00.50
87 Brown, Karrington Glen Allen H 29-00.00 27-00.00
88 Suajaroen, James Potomac Seni 28-04.50 26-07.00
89 vonKannewurff, Cameron Glen Allen H 20-00.50 26-02.00
90 Butkus-Newman, Jacob New Kent 28-01.00 25-02.50
91 Leaven, Kevin Norfolk Christian 24-08.50 24-11.50
92 Scales, Hunter Mathews 26-11.00 23-09.00
93 Thomson, Brent York 24-10.50 23-06.50
94 Simms, Avery York 23-10.50 20-01.50
-- Tune, JuTawn Highland Springs 40-11.00 FOUL
-- Epps, Kevin Cosby 24-03.00 FOUL
-- Rountree, Gregory Lakeland DNS
-- Bray, Ryan Hickory High School 33-06.00 DNS
-- White, D'Kente Lakeland DNS
-- Horne, Jared C.D. Hylton 42-00.50 DNS
-- Young, Carlos Bethel 37-03.25 DNS
-- Peace, Chris Denbigh DNS
-- Oduor, Ian Nansemond River DNS
-- Meyer, Jesse Menchville 27-05.25 DNS
-- Seals, Kobie Potomac Seni 36-02.00 DNS
-- Carter-Bass, Aquil Menchville DNS
-- Haywood, Dillon Mathews 26-01.50 DNS
-- Gillford, Tori Menchville DNS
Event 11 Girls 4x800 Meter Relay
===================================================================================
BWSP facilit: % 9:11.35 2/22/2013 Lake Braddock, Lake Braddoc
K Kunc, H Christen, K Roche, S Chase
Meet Record: @ 9:29.96 1/17/2009 , Ocean Lakes
6A State: # 9:40.93
5A State: $ 10:10.09
4A State: & 10:19.16
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 West Springfield 'A' 9:36.24 9:31.25# 2 10
1) Alcorta, Caroline 2) Bustamante, Reagan
3) Bothwell, Kiera 4) Settles, Jessica
2 Western Branch High School 'A' 9:40.45 9:34.93# 2 8
1) White, Ebony 2) Thomas, Amanda
3) Massie, Nina 4) Ross, Faith
3 Oakton 'A' 9:57.17 9:35.67# 2 6
1) Dougherty, Hailey 2) Kendall, Casey
3) Klimkiewicz, Allie 4) Salis, Leya
4 Lake Braddock 'A' 9:40.04 9:39.77# 2 5
1) Tippet, Madison 2) Kunc, Katy
3) Robinson, Ally 4) Christen, Hannah
5 Mills Godwin 'A' 10:00.00 9:52.25$ 2 4
1) Goodrich*, Sarah 2) Bader*, Marin
3) Bullen*, Hannah 4) Benfer*, Katharine
6 Woodbridge 'A' 10:23.95 10:04.22$ 2 3
1) Pickard, Katherine 2) Rasmussen, Elise
3) Christian, Jewel 4) Woods, Emma
7 Cosby 'A' 10:37.15 10:07.79$ 1 2
1) Henson*, Harper 2) Dickerson*, Samantha
3) Reynolds*, Cary 4) Birnbaum*, Kate
8 Wakefield 'A' 10:00.00 10:08.24$ 2 1
1) Delfino, Angela 2) Monroe, Lauren
3) Robinson, Tia 4) Ollivierre, Brittany
9 Jamestown 'A' 10:17.77 10:09.10$ 2
1) Bryce, Shannon 2) Glueck, Gaphne
3) Gravelle, Jordan 4) Simonsen, Haley
10 Tabb 'A' 10:21.27 10:09.27$ 2
11 West Potomac 'A' 10:06.23 10:22.65 2
1) Genuario, Katie 2) Barber, Meredith
3) Smith, Zoe 4) Amico, Nikki
12 Centreville 'A' 10:32.00 10:25.17 1
1) Bogemann, Kayley 2) King, Natalie
3) O'Shea, Jackie 4) Rizzi, Colette
13 Western Branch High School 'B' 10:52.14 10:31.03 1
14 Patrick Henry (Ashland) 'A' 10:39.05 10:32.69 1
1) Cole, Ashli 2) Dunham*, Amy
3) Winston, Blakemore 4) Collins, Kanani
15 Stafford High School 'A' 10:27.80 10:33.27 2
16 Lakeland 'A' 10:30.24 10:35.28 2
1) Albright, Alexis 2) Albright, Jamee
3) Copeland, Alexus 4) Vick, Kristen
17 Phoebus 'A' 10:12.00 10:36.17 2
1) Bosley, Jada 2) Jackson, Ashanti
3) Washington, Twanika 4) Curtis, Jacqueline
18 Hickory High School 'A' 10:45.95 10:40.93 1
1) Van Gorder, Madisyn 2) Miller, Kate
3) Parrish, Megan 4) Rumley, Margaret
19 Bethel 'A' 10:11.91 10:46.32 2
20 Collegiate 'A' 10:42.64 10:51.41 1
1) Golladay, Claire 2) Harris, Virgina
3) White, Madeline 4) Wright, Katie
21 Nansemond River 'A' 11:21.33 11:07.14 1
22 Menchville 'A' 11:12.23 11:08.64 1
23 Glen Allen High School 'A' 10:51.40 11:09.51 1
24 York 'A' 10:52.90 11:26.41 1
1) Clements, Cameron 2) Clements, Cassidy
3) Kellicker, Aysha 4) Philpott, Emily
25 Churchland 'A' 11:23.60 11:45.56 1
26 J.R. Tucker High School 'A' 11:27.56 11:49.09 1
1) Ingram, Paxton 2) Ford *, Logan
3) Beres, Emily 4) Florentin*, Maria
27 Currituck County 'A' 11:25.00 12:07.04 1
1) Deluca, Alex 2) McClellan, Hannah
3) Perkins, Kaitlin 4) Phillips, Sydnie
28 Oscar Smith High School 'A' 11:41.77 12:16.68 1
1) Brent, Destinee 2) Bridget, Asia
3) Jackson, Jameila 4) Pinkney, Hasahni
Event 12 Boys 4x800 Meter Relay
===================================================================================
BWSP facilit: % 7:44.70 2/28/2009 Albermarle, Albemarle
Bradley, Nobel, Kostelac, Vrhovac
Meet Record: @ 8:10.53 1/13/2012 Western Branch, Western Bran
6A State: # 8:11.12
5A State: $ 8:20.80
4A State: & 8:39.65
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Western Branch High School 'A' 8:13.20 8:08.22@ 3 10
1) Boyd, Brandon 2) Massie, Kennard
2 Oakton 'A' 8:14.74 8:10.91# 3 8
1) Burns, Thomas 2) Livingston, Matt
3) Mills, Isaac 4) Stoney, John
3 Lake Braddock 'A' 8:15.04 8:14.10$ 3 6
1) McArdle, Tommy 2) Corbett, Alex
3) Bergan, Bryan 4) Fogg, Ben
4 Stafford High School 'A' 8:18.75 8:16.06$ 3 5
1) Abbatiello, Joey 2) Bonney, Taylor
3) Lysher, Luke 4) McCain, Gavin
5 Tabb 'A' 8:24.22 8:16.83$ 3 4
6 West Springfield 'A' 8:15.24 8:17.99$ 3 3
1) Buck, Owen 2) Bustamante, Chaunce
3) Fabish, Evan 4) Teshome, Nahom
7 Woodbridge 'A' 8:33.49 8:20.51$ 3 2
1) Clark, Jonah 2) Hetrick, Kyle
3) Montanez, Avi 4) Boone, Zackary
8 Centreville 'A' 8:20.00 8:28.79& 3 1
1) Bishop, Michael 2) Dunn, Bobby
3) Heiner, Chase 4) Jung, Alex
9 Cosby 'A' 9:37.48 8:32.56& 1
1) Wiltshire*, Seth 2) Murch*, Sam
3) Zunk *, Skyler 4) Young*, Tim
10 I.C. Norcom 'A' 8:39.00 8:34.77& 3
1) Brown, Deverius 2) Williamson, Jermain
3) Wiggs, Charles 4) Morris, Marquinn
11 Jamestown 'A' 8:48.41 8:37.91& 2
1) Keurajian, Paul 2) McKay-Roberts, Daniel
3) Rees, Levi 4) Scott, Mason
12 Nansemond River 'A' 9:00.89 8:39.13& 2
13 West Potomac 'A' 8:22.67 8:39.41& 3
1) Goolsby, Lozie 2) Khanal, Shreyak
3) Turner, Eric 4) O'Boyle, Cullen
14 Phoebus 'A' 8:56.36 8:46.94 2
1) Kirkland, Jaquille 2) Tonkins, Davon
3) Wile, Michael 4) Mckinney, Javon
15 Bethel 'A' 8:41.06 8:51.82 2
16 Mills Godwin 'A' 9:00.00 8:52.07 2
1) Buisson*, Ryan 2) Goodrich*, Duncan
3) Johnson*, Will 4) Tivenan, Stephen
17 Churchland 'A' 9:07.32 8:53.19 2
1) Andrews, Louis 2) Gray, Donovan
3) Irizarry-neg, Ian 4) Staten, Hyshem
18 Matoaca High School 'A' 8:56.03 1
1) Dandridge*, Devorian 2) King*, Nathaniel
3) Lanier, Andrew 4) Mey, Anroux
19 Hickory High School 'A' 8:55.00 8:59.22 2
1) Boggess, Wade 2) Brown, Chad
3) Lefevre, Tyler 4) Riedy, Cameron
20 Menchville 'A' 9:53.69 8:59.69 1
21 Hanover 'A' 9:00.00 9:01.46 2
1) Hancock*, Tyler 2) Haneline, Caleb
3) Kirby*, Chase 4) Upshaw*, Cameron
22 Oscar Smith High School 'A' 9:54.13 9:02.07 1
23 Western Branch High School 'B' 8:44.10 9:18.11 2
24 Currituck County 'A' 9:10.00 9:20.14 2
1) Andros, Stevie 2) Dover, Jeffrey
3) Easterwood, Alan 4) Fulford, Josh
25 Collegiate 'A' 9:22.90 1
1) Hazelton, John 2) McCorey, Drew
3) Mosman, Kyle 4) White, David
26 Glen Allen High School 'A' 8:31.51 9:23.25 3
27 New Kent 'A' 9:17.08 9:30.96 2
1) Johnson, Blake 2) Brightwell, Tyler
3) Stevenson, Brian 4) Carlin, Andrew
28 Northeastern 'A' 9:36.97 1
1) Albanese, Thomas 2) Balluzzo, Zachary
3) Shannon, Tedric 4) Steward, Jason
29 Lakeland 'A' 9:55.22 9:46.54 1
30 J.R. Tucker High School 'A' 10:02.54 9:53.63 1
1) Ong, Michael 2) Cherlin *, Jared
3) Cerone, Trevor 4) Young *, Michael
31 Patrick Henry (Ashland) 'A' 9:45.70 9:53.90 1
1) Bradley, Michael 2) Burnap, Josh
3) Hager, Logan 4) Humphries, Ben
32 York 'A' 10:25.90 9:58.29 1
1) Clarke, Benjamin 2) Hall, Alex
3) Yi, Christian 4) Syed, Sohail
33 Norfolk Christian 'A' 9:30.00 10:08.04 1
1) Eich, Peter 2) Pesich, Josh
3) Harvey, Noah 4) Hoerr, Taylor
34 Mathews 'A' 10:02.11 10:27.29 1
-- Woodside 'A' 9:09.32 DNS 2
Event 13 Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================================
BWSP facilit: % 7.84 2/23/2013 Leah Lott, Landstown Hi
Meet Record: @ 8.12 1/13/2012 Taranisha Taylor, Western Bran
6A State: # 8.57
5A State: $ 8.84
4A State: & 8.83
Name Year School Prelims Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Moore, Jasmine Wakefield 8.48 8.37# 2 10
2 Johnson*, Lajasia Cosby 8.58 8.68& 2 8
3 Haynesworth, Leila Hanover 9.05 8.73& 1 6
4 Hendriksen*, Elisa Cosby 8.96 8.77& 2 5
5 Bunch, Ashaila Phoebus 8.96 9.01 2 4
6 McClain, Mia Nansemond River 8.92 9.03 2 3
7 Hathaway, Melvisha Deep Creek H 9.16 9.06 1 2
8 Bowden, Hannah West Springfield 9.19 9.08 1 1
9 Lewis, Kamiya Thomas Dale 8.85 9.09 2
10 Kemp, Jayde Western Bran 9.21 9.23 1
11 Lipka, Michelle West Springfield 9.14 9.48 1
12 Kadima, Onon Potomac Seni 9.01 12.91 1
Event 14 Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================================
BWSP facilit: % 7.20 1/31/2009 Wayne Davis III, Southeast Raleigh (NC)
Meet Record: @ 7.30 1/13/2012 Trey Holloway, Grassfield
6A State: # 7.88
5A State: $ 7.86
4A State: & 7.98
Name Year School Prelims Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Holloway, Grant Grassfield 7.47 7.28@ 2 10
2 Graham, Charles Phoebus 7.55 7.38$ 2 8
3 Rivers, Louis Thomas Dale 7.77 7.56$ 2 6
4 Davis, Felton Highland Springs 7.66 7.60$ 2 5
5 Williams, Walter Churchland 7.88 7.76$ 2 4
6 Warren, John Prince Georg 7.94 7.81$ 1 3
7 Guerrier, Davon Glen Allen H 7.82 7.84$ 2 2
8 Seals, John West Springfield 8.01 7.91& 1 1
9 Chandler, Thomas Currituck County 8.09 7.98& 1
10 Shelton, Owen Patrick Henr 8.12 8.06 1
11 Foster, Evander I.C. Norcom 8.00 8.08 1
12 Sessoms, Quamel I.C. Norcom 7.96 8.64 1
Event 15 Girls 55 Meter Dash
===================================================================================
BWSP facilit: % 6.87 1/7/2011 Keilah Tyson, Western Branch
Meet Record: @ 7.04 1/13/2012 Jden Williams, Wakefield
6A State: # 7.28
5A State: $ 7.39
4A State: & 7.36
Name Year School Prelims Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Brown, Carolyn Phoebus 7.15 7.04@ 2 10
2 Tchume, Ama-Selina Wakefield 7.24 7.11# 2 8
3 Snipes, Gabrielle Kings Fork 7.34 7.21# 2 6
4 Johnson, Brandee' Nansemond River 7.33 7.24# 2 5
5 Lyles, Kara Nansemond River 7.35 7.26# 2 4
6 Ward, Destiny Oscar Smith 7.45 7.30& 1 3
7 Anderson*, Bria Mills Godwin 7.40 7.33& 2 2
8 Travers, Thaliah Potomac Seni 7.50 7.35& 1 1
9 Christian, Lisa Thomas Dale 7.43 7.38$ 1
10 Hanks, Micah Tabb 7.51 7.40 1
11 Porter, Kai Deep Creek H 7.48 7.42 1
12 Jeter, Lauren Oakton 7.53 7.46 1
Atlantic Coast Timing Systems - Contractor License 1/11/2014 - 7:21 PM
2014 Suffolk Stars Invitational - 1/10/2014 to 1/11/2014
Boo Williams Sportsplex
Hampton, VA
Event 16 Boys 55 Meter Dash
===================================================================================
BWSP facilit: % 6.26 2/28/2009 James Taylor, Nansemond River
Meet Record: @ 6.52 1/13/2012 Marcus Taylor, Highland Spr
6A State: # 6.53
5A State: $ 6.54
4A State: & 6.59
Name Year School Prelims Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Taylor, Marcus Highland Springs 6.53 6.41@ 2 10
2 Banks, Darius Denbigh 6.69 6.53# 1 8
3 Walker, Chris Churchland 6.67 6.54$ 2 6
4 Fugate, Jacion Kecoughtan 6.62 6.55& 2 5
5 Thompson, Dartrez Phoebus 6.60 6.58& 2 4
6 Opoku-Anarfi, Brendan Potomac Seni 6.65 6.60 2 3
7 Carter, Dallas Hermitage 6.62 6.63 2 2
8 Sessoms, Quamel I.C. Norcom 6.71 6.63 1 1
9 Jackson, Brandon Churchland 6.70 6.66 1
10 Alston, Patrick Denbigh 6.71 6.69 1
11 Barfield, Jarrett Cosby 6.71 6.70 1
12 Jones, Darrius Phoebus 6.71 6.71 1
Event 17 Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================================
BWSP facilit: % 1:40.48 1/8/2011 Western Branch, Western Branch
Williams, Lee, Taylor, Tyson
Meet Record: @ 1:40.66 1/14/2012 Wakefield, Wakefield
D Fisher, O Sharp, T Lea, J Williams
6A State: # 1:47.16
5A State: $ 1:49.27
4A State: & 1:49.08
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Western Branch High School 'A' 1:40.42 1:42.44# 7 10
1) Smith, Jewel 2) Parks, Milan
3) Oluwole, Funlayo 4) White, Ebony
2 Western Branch High School 'B' 1:47.57 1:44.36# 6 8
3 Wakefield 'A' 1:42.10 1:46.39# 7 6
1) Moore, Jasmine 2) Tchume, Ama-Selina
3) Robinson, Destiny 4) Sanders, Dasia
4 Phoebus 'A' 1:45.00 1:46.47# 7 5
1) Aduma, Amira 2) Brown, Carolyn
3) Bunch, Ashaila 4) Pierce, Katia
5 Woodbridge 'A' 1:45.80 1:46.54# 7 4
1) Badham, Kady 2) Christian, Jewel
3) Suber, Farrah 4) Skinner, Brynn
6 Oscar Smith High School 'A' 1:47.40 1:47.53& 6 3
7 First Colonial 'A' 1:48.00 1:47.79& 6 2
1) White, Briana 2) Williams, Shakylah
3) Williams, Victoria 4) Smith, Mykia
8 Highland Springs 'A' 1:50.00 1:48.05& 5 1
9 Kings Fork 'A' 1:46.00 1:48.20& 7
10 Grassfield 'A' 1:48.07 1:48.42& 6
1) Blount, Kory-Madisyn 2) Ghee, Lauryn
3) Hayes, Felicia 4) Wilson, Taylor
11 Nansemond River 'A' 1:57.33 1:48.67& 4
12 Lake Braddock 'A' 1:56.84 1:49.67 4
13 Churchland 'A' 1:52.55 1:50.27 5
1) Parker-Love, DaJah 2) Naylor, Kayla
3) Goulet, Dajae' 4) Elliott, ShaDe'
14 Patrick Henry (Ashland) 'A' 1:48.70 1:50.35 6
1) Ford, Jasmine 2) Greenhow, Keion
3) Harris, Tiffany 4) Hooker, Crishna
15 Glen Allen High School 'A' 1:58.00 1:50.49 3
16 Woodside 'A' 1:53.95 1:50.93 5
17 Thomas Dale 'A' 1:47.10 1:51.69 7
1) Campbell, Gabriela 2) Christian, Lisa
3) Davis, Kamryn 4) England, Tiffany
18 Lakeland 'A' 1:51.36 1:52.03 5
1) Clouden, Khadijah 2) Rountree, Kiera
3) Vick, Kristen 4) Walker, Teahney
19 Menchville 'A' 1:52.60 1
20 Prince George High School 'A' 1:59.82 1:53.42 3
21 Tabb 'A' 1:53.89 1:53.62 5
22 J.R. Tucker High School 'A' 1:52.86 1:53.90 5
1) Pope*, Sadie 2) Kelley, Jordan
3) Ingram, Paxton 4) Jackson*, Tia
23 Potomac Senior High School 'A' 1:54.30 1
24 Hanover 'A' 1:56.19 1:55.64 4
1) Haynesworth, Leila 2) McCormick*, Jazmin
3) McCormick*, Taylor 4) Swindells, Kirsten
25 Oakton 'A' 1:56.52 1:55.67 4
1) Ballard, Kyra 2) Heijst, Anya
3) Kassabian, Ani 4) Pionke, Rachel
26 Kecoughtan 'A' 1:56.19 2
27 Cosby 'A' 1:59.24 1:56.33 3
1) Helms*, Kayla 2) Callahan, Taylor
3) Tisdale, Kayla 4) Moseley*, Sydne
28 New Kent 'A' 2:07.19 1:56.66 2
1) Gipson, Kirsten 2) Spangler, Abby
3) Jones, Daysa 4) Goodlet, Adrianne
29 Hickory High School 'A' 1:56.70 1:56.90 4
1) Valle, Emily 2) Hinson, Abigail
3) Webster, Addison 4) Martin, Lauren
30 Collegiate 'A' 1:54.18 1:58.03 4
1) Jackson, Mia 2) Lancaster, Rachel
3) O'Shea, Brigid 4) Smith, Allie
31 Matoaca High School 'A' 2:04.62 1:58.06 2
1) Bullock, Shannon 2) Carr, Kourtney
3) Culmer, Tyra 4) Garner, Darriona
32 West Potomac 'A' 2:00.51 1:59.19 3
1) Gyamfi, Mychelle 2) Skudlarek, Hannah
3) Slatery, Kelly 4) O'Hern, Kelsey
33 C.D. Hylton 'A' 1:59.48 1
1) Boakye-Danquah, Stephanie 2) Boyce, Khalina
3) Drinkwater, Kasci 4) Washington, Jasmine
34 Mills Godwin 'A' 2:01.95 2:00.75 3
1) Bullen, Sarah 2) Hall, Peyton
3) Harik, Caroline 4) Holloway, Katiyana
35 Bethel 'A' 1:47.58 2:02.94 6
36 Stafford High School 'A' 2:00.00 2:03.28 3
1) Lewis, Shavaris 2) Payne, Alexus
3) Pryor, Kyianah 4) Tinsley, Taylor
37 Jamestown 'A' 2:07.62 2:07.55 2
1) Jacobs, Molly 2) Mesias, Sara
3) Connell, Lauren 4) Connell, Morgan
38 Petersburg 'A' 2:08.31 2:08.26 2
1) Brown, D'Erika 2) Dugger, Aunye
3) Hill *, Dominique 4) Patterson, Gayla
39 Northeastern 'A' 2:08.60 2
1) Brown, Kiana 2) Harris, Nyla
3) Peterson, Braxton 4) Drury, Dara
Event 18 Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================================
BWSP facilit: % 1:28.06 2/23/2013 Forest Park, Forest Park
J Washington, R Morgan, C Michie, M Williams
Meet Record: @ 1:31.77 1/14/2012 Western Branch, Western Bran
6A State: # 1:32.55
5A State: $ 1:33.80
4A State: & 1:34.17
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Highland Springs 'A' 1:33.54 1:32.09# 8 10
1) Coley, Donnell 2) Davis, Felton
3) Rowley, Tyquan 4) Taylor, Marcus
2 Phoebus 'A' 1:30.00 1:32.46# 8 8
1) Graham, Charles 2) Jackson, Ronell
3) Jones, Darrius 4) Becnel, Jomari
3 I.C. Norcom 'A' 1:33.50 1:33.07$ 8 6
1) Sessoms, Quamel 2) Wiggs, Charles
3) Riddick, Wae'lene 4) Morris, Marquinn
4 Glen Allen High School 'A' 1:36.44 1:33.34$ 7 5
1) Smith, Oliver 2) Guerrier *, Javon
3) Goode *, Maurice 4) Guerrier, Davon
5 Western Branch High School 'A' 1:35.04 1:33.80$ 7 4
6 Bethel 'A' 1:35.58 1:33.81& 7 3
7 Oscar Smith High School 'A' 1:39.26 1:34.33 5 2
8 Lake Braddock 'A' 1:39.40 1:35.21 4 1
9 Hermitage 'A' 1:33.44 1:35.75 8
1) Carter, Dallas 2) Johnson, Kalon
3) Jordan, Kendall 4) Mejia, Edwin
10 Centreville 'A' 1:34.08 1:35.85 8
1) Bishop, Kevin 2) Jin, Young Bin
3) Ridenour, Andrew 4) Stoney, Fred
11 Lakeland 'A' 1:37.65 1:36.54 6
12 Denbigh 'A' 1:38.82 1:36.55 5
1) Alston, Patrick 2) Banks, Darius
3) Jenkins, JaQuan 4) Melton, Derek
13 Thomas Dale 'A' 1:36.34 1:36.62 7
1) Bethea, Devin 2) Fitzgerald, Ronnie
3) Hamlin, Delante 4) Rivers, Louis
14 Potomac Senior High School 'A' 1:37.29 1
15 Churchland 'A' 1:34.68 1:37.32 7
1) Benton, Anqaun 2) Edwards, Antionne
3) Graham, Antonio 4) Jackson, Brandon
16 Menchville 'A' 1:40.18 1:37.60 4
17 Nansemond River 'A' 1:39.23 1:37.91 5
18 Petersburg 'A' 1:36.48 1:37.96 7
1) Hewlitt, Jahlen 2) Knight *, Jamarion
3) Short *, Martin 4) Thompson, Christopher
19 Tabb 'A' 1:38.50 1:38.17 5
20 Western Branch High School 'B' 1:38.04 1:38.29 6
1) Blackley, Joeell 2)
21 Hickory High School 'A' 1:42.00 1:38.41 3
1) Mallory, Brad 2) Lahouchuc, Nick
3) Martin, Thomas 4) Middlebrooks, Johnny
22 C.D. Hylton 'A' 1:38.79 1
1) Lamb, Ben 2) McGeachy, Donovan
3) Thomas, Samuel 4) Jackson, Isaiah
23 J.R. Tucker High School 'A' 1:41.02 1:39.13 4
1) Terrell, Justin 2) Walker, Rashon
3) Bailey, Tayshawn 4) Tarrer, Marcus
24 Woodside 'A' 1:47.55 1:39.56 2
1) Fields, Tyquan 2) McCoade, Damian
3) Pierce, Wesley 4) Poindexter, Kentrell
25 Oakton 'A' 1:37.78 1:39.60 6
1) Allely, David 2) Greenough, Paul
3) Said Abdalla, Abdel 4) Ta, Daniel
26 First Colonial 'A' 1:38.30 1:39.60 6
27 Hanover 'A' 1:42.34 1:39.90 3
1) Cook, Casey 2) Gilliam, Christian
3) Wright, Evan 4) Kirby*, Chase
28 West Springfield 'A' 1:37.04 1:39.92 6
1) Han, Andrew 2) Grady, Matthew
3) Rodriguez, Eric 4) Villegas, Zach
29 West Potomac 'A' 1:41.54 1:39.97 4
1) Schaefer, Brad 2) Rushing, Glenn
3) Kargbo, Alimamy 4) James, Sam
30 Prince George High School 'A' 1:42.00 1:40.52 3
31 Cosby 'A' 1:42.35 1:40.53 3
1) Sakponou, Marc 2) Laury, Trevor
3) Bloom, Carter 4) Mauldin, Alex
32 Mills Godwin 'A' 1:44.21 1:40.62 2
1) Kane*, Dylan 2) Monteiro*, Michael
3) Morris, Marquis 4) Mills, Julius
33 Patrick Henry (Ashland) 'A' 1:38.97 1:40.69 5
1) Mills, Mason 2) Morris, Daquan
3) Morris, Jaquan 4) Oxendine, Damon
34 Collegiate 'A' 1:42.91 1:40.88 3
1) Diggs, Bay 2) Sommers, Samuel
3) Tolleson, Charlie 4) Vaughan, Max
35 Kings Fork 'A' 1:42.43 1:41.37 3
36 Stafford High School 'A' 1:38.50 1:42.96 5
1) Brooks, Cj 2) Crabbe, Nathan
3) Haskins, Xavier 4) Smalls, Latroy
37 New Kent 'A' 1:40.87 1:43.85 4
1) Williams, Nick 2) Crewe, Nick
3) Morris, R. j. 4) Barnes, Davion
38 Mathews 'A' 1:43.81 1:44.75 2
39 Lakeland 'B' 1:45.24 1
40 Jamestown 'A' 1:37.44 1:52.57 6
1) Bills, Jaden 2) Jones, Christopher
3) Mason, Mike 4) Stevenson, William
41 York 'A' 1:49.40 1:54.98 2
1) Wilson, Luke 2) Dosreis, Hunter
3) Sislak, Kyle 4) Shematek, Joey
-- Grassfield 'A' 1:40.02 DNF 4
1) Hamilton, Josiah 2) Joyner, Shawndell
3) Lawton, Myles 4) Samuels, Tyler
-- Wakefield 'A' 1:34.58 DNS 8
1) Buxton, Jalen 2) Massenburg, Jeremy
3) Massenburg, Jordan 4) Zepher, Evan
Event 19 Girls 1600 Meter Run
===================================================================================
BWSP facilit: % 4:53.18 1/19/2013 Sophie Chase, Lake Braddock
Meet Record: @ 5:14.50 1/16/2010 Taylor Crosson, James W. Rob
6A State: # 5:08.95
5A State: $ 5:17.86
4A State: & 5:22.75
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Alcorta, Caroline West Springfield 4:54.93 4:57.61# 5 10
2 Kunc, Katy Lake Braddock 5:07.72 5:16.65$ 5 8
3 Klimkiewicz, Allie Oakton 5:08.18 5:17.29$ 5 6
4 Birnbaum*, Kate Cosby 5:19.24 5:19.32& 5 5
5 Kolonich, Bailey Robert E. Le 5:14.00 5:19.58& 5 4
6 Benfer*, Katharine Mills Godwin 5:18.00 5:20.58& 5 3
7 Butseva, Sonya Lake Braddock 5:28.08 5:21.00& 5 2
8 Elam, Jordan Cosby 5:30.81 5:25.49 5 1
9 Genuario, Katie West Potomac 5:15.45 5:27.69 5
10 Dixon, Robin Oakton 5:26.77 5:29.54 5
11 Blanks, Lindsey Tabb 5:53.88 5:31.08 3
12 Bullen*, Hannah Mills Godwin 5:23.00 5:31.15 5
13 Abbatiello, Bridget Stafford Hig 5:28.88 5:37.20 5
14 Rasmussen, Elise Woodbridge 5:32.51 5:37.62 4
15 Bader*, Marin Mills Godwin 5:30.00 5:37.69 5
16 Monroe, Lauren Wakefield 5:30.06 5:38.11 5
17 Dunham*, Amy Patrick Henr 5:15.97 5:38.25 5
18 Jensen, Brooklin C.D. Hylton 5:38.24 5:38.67 4
19 Dickerson*, Samantha Cosby 5:30.18 5:39.66 5
20 Hamer, Khalilah Woodbridge 5:41.34 5:41.73 4
21 Murray, Katie West Potomac 5:39.27 5:44.02 4
22 King*, Bethany Matoaca High School 5:32.38 5:46.09 4
23 Enz, Xiomara Bethel 5:44.24 5:46.75 4
24 Amico, Nikki West Potomac 5:42.00 5:47.24 4
25 Fagan, Rebecca Glen Allen H 6:01.61 5:47.57 3
26 Bogemann, Kayley Centreville 5:39.64 5:50.59 4
27 Weisbeck, Jillian Stafford Hig 5:40.00 5:51.16 4
28 Delfino, Angela Wakefield 5:26.44 5:54.09 5
29 Shifflett, Kayla Potomac Seni 5:50.04 5:55.03 4
30 Kellicker, Aysha York 6:09.62 5:57.29 3
31 Hernandez, Diana Woodbridge 6:03.34 5:58.15 3
32 Simonsen, Lauren Jamestown 5:44.46 5:58.28 4
33 Gyuricsko, Kailyn Hickory High School 6:00.08 5:58.40 3
34 Cartaya, Aurora Menchville 5:59.39 1
35 Stutzman, Makayla Tabb 5:55.21 6:00.87 3
36 Jeter, Allison Thomas Dale 5:49.39 6:01.77 4
37 Svenson, Hannah Hickory High School 6:07.45 6:01.87 3
38 Kelly, Kaelyn Hickory High School 6:04.69 6:02.10 3
39 Chenault*, Courtney Hanover 5:45.00 6:03.00 4
40 D'Auteuil, Savannah Tabb 6:15.00 6:05.96 3
41 Dixon, Carolyn Oakton 5:58.90 6:06.44 3
42 Damanda, Samantha C.D. Hylton 5:50.00 6:08.10 4
43 Bullock, Kaliyah Bethel 5:47.01 6:09.26 4
44 Spratley, Cindy Collegiate 6:01.94 6:12.44 3
45 Miller, Catlin Potomac Seni 6:02.24 6:12.65 3
46 Westrater, Brooke York 6:33.77 6:13.72 2
47 Fisher, Olivia First Colonial 6:09.06 6:18.06 3
48 Hopkins, Hailey Grassfield 6:10.27 6:18.50 3
49 Story, Olivia Glen Allen H 6:21.93 1
50 Williams, Casey Nansemond River 6:50.37 6:22.51 1
51 Kirkland, Alexis Phoebus 6:22.65 1
52 Hiltabrand, Ashley Nansemond River 6:23.28 1
53 White, Carson Collegiate 5:51.76 6:24.07 4
54 Broom, Caroline Grassfield 6:16.34 6:24.11 2
55 Florentin*, Maria J.R. Tucker 6:09.67 6:25.22 3
56 Lester, Precious Oscar Smith 6:28.27 6:28.21 2
57 York, Emily Northeastern 6:21.55 6:28.26 2
58 Thomson, Skye Jamestown 6:15.96 6:30.76 2
59 Pashneh-Tala, Jillian Potomac Seni 6:27.76 6:31.71 2
60 Wilkinson, Cassidy Prince Georg 6:02.00 6:33.41 3
61 Partlow, Kate Collegiate 6:17.69 6:35.15 2
62 Mingione, Rachel Western Bran 6:46.01 6:36.88 2
63 Owen*, Sarah Hanover 6:32.94 6:38.58 2
64 Jordan, Anna Oakton 6:43.58 6:42.01 2
65 Brown, Haley Grassfield 6:32.03 6:44.01 2
66 Jordan, Chasity Oscar Smith 6:37.56 6:46.20 2
67 McCutchen, Alexis Churchland 7:07.82 6:50.80 1
68 Rodriguez, Melissa C.D. Hylton 6:43.24 6:51.79 2
69 Faries, Haley Prince Georg 6:15.00 6:51.79 2
70 Jones, Breanna Churchland 6:37.81 6:52.91 2
71 Tyler, Lindsay Glen Allen H 6:37.09 6:53.76 2
72 Curtis, Jacqueline Phoebus 6:46.65 6:58.33 1
73 Grubbs*, Mikayla Thomas Dale 6:11.24 7:07.06 3
74 Mason, Daeryen Currituck County 7:09.30 7:07.70 1
75 Yeager, Kristen Hanover 6:55.00 7:12.56 1
76 McClain, Rachel Churchland 6:51.32 7:21.00 1
77 Dennehy, Caris Patrick Henr 7:04.98 7:31.42 1
78 Shiflett, Maddie New Kent 7:35.40 1
79 Caldwell, Sidney Currituck County 7:36.00 7:52.59 1
80 Bridget, Asia Oscar Smith 7:52.89 1
81 Ma, Celie J.R. Tucker 8:03.37 1
-- Clements, Cameron York 6:11.98 DNS 3
-- Rock, Kelly Western Bran 6:07.88 DNS 3
-- May, Briona Kecoughtan 5:50.00 DNS 4
-- Reed, Mingione Western Bran DNS 1
-- Blowe, Sydney Menchville DNS 1
-- King*, Natalie Matoaca High School 6:22.24 DNS 2
-- McDowell, Helen Menchville DNS 1
-- Kirkland, Ashley Phoebus DNS 1
-- Ford *, Logan J.R. Tucker 5:55.74 DNS 3
-- Jennrich, Myah Prince Georg 6:25.00 DNS 2
-- Peterson, Makayla Patrick Henr 5:51.73 DNS 4
-- McDonald, Alina Western Bran 6:33.29 DNS 2
-- Dixon, Kara Nansemond River 5:50.75 DNS 4
-- Turner, Megan New Kent 6:19.10 DNS 2
Event 20 Boys 1600 Meter Run
===================================================================================
BWSP facilit: % 4:09.31 2/28/2009 Bobby Peavey, Kellam
Meet Record: @ 4:28.63 1/17/2009 Seth Cunningham, Ocean Lakes
6A State: # 4:24.94
5A State: $ 4:26.95
4A State: & 4:34.90
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Stoney, John Oakton 4:27.30 4:25.08$ 6 10
2 Eason, Andrew Hickory High School 4:29.40 4:25.67$ 6 8
3 Dunn, Bobby Centreville 4:33.51 4:26.70$ 6 6
4 Broom, James Grassfield 4:26.94 4:27.46@ 6 5
5 Monogue, Kevin Lake Braddock 4:33.65 4:28.55@ 6 4
6 Kieffer, Baron Tabb 4:35.09 4:32.22& 6 3
7 Abbatiello, Joey Stafford Hig 4:25.58 4:32.50& 6 2
8 Fissinger, Edward First Colonial 4:45.02 4:37.77 5 1
9 Blenkush, Severin Tabb 4:45.00 4:37.77 6
10 Morris, Brandon First Colonial 4:41.51 4:37.92 6
11 Turner, Eric West Potomac 4:38.64 4:43.75 6
12 Wentlandt, Tanner Stafford Hig 4:35.24 4:45.25 6
13 Teresi, Scott Tabb 4:54.73 4:46.07 5
14 Tohak, Kevin Nansemond River 4:52.85 4:46.70 5
15 Kidanu, Ashenafi Woodbridge 4:44.79 4:46.73 6
16 Smith, Andrew West Springfield 4:46.24 4:47.08 5
17 Garrett, Brennan Oakton 4:45.45 4:47.66 5
18 Brakman, David Menchville 4:44.64 4:47.84 6
19 Montanez, Avi Woodbridge 4:48.54 4:48.28 5
20 Wozniak, Austin Hickory High School 4:35.00 4:48.97 6
21 Smith*, Joseph Alexander Prince Georg 4:31.65 4:49.39 6
22 Keurajian, Paul Jamestown 4:53.83 4:49.49 5
23 Arnold, Matthew Menchville 4:56.93 4:51.07 4
24 Amabile, Thomas Grassfield 4:48.50 4:51.47 5
25 Rees, Levi Jamestown 4:47.32 4:52.01 5
26 Jones, Sam Oakton 4:49.56 4:52.10 5
27 Siewom, Braeten Kecoughtan 4:57.66 4:52.68 4
28 Frame, Matthew West Potomac 4:43.60 4:53.31 6
29 Padgett, Gabriel Bethel 4:49.27 4:53.62 5
30 Young *, Michael J.R. Tucker 4:51.24 4:54.29 5
31 Smith, Daniel Oscar Smith 4:49.77 4:55.21 5
32 Hager, Logan Patrick Henr 4:50.00 4:55.49 5
33 Dalton, Zachary Mills Godwin 4:46.79 4:55.91 5
34 Byrd *, Alex Glen Allen H 4:46.44 4:55.99 5
35 Hagberg, Addison Nansemond River 5:01.49 4:57.43 4
36 Lyons, Kyle Centreville 4:55.00 4:57.67 4
37 loudermilk, Dustin Woodside 5:16.38 4:57.76 3
38 Lanier, Andrew Matoaca High School 4:47.63 4:58.13 5
39 Gill, Nicholas Nansemond River 5:04.43 4:58.58 3
40 Johnson, Brennan Highland Springs 4:56.05 4:59.51 4
41 Pheneger*, Alex Cosby 4:55.59 4:59.53 4
42 Harrison, Victory Highland Springs 5:03.54 5:00.51 4
43 Madden, Brady Centreville 4:55.00 5:01.18 4
44 Furlow, William C.D. Hylton 5:00.00 5:01.37 4
45 Bennett, William Collegiate 4:54.20 5:02.06 5
46 Neale, Logan Cosby 5:04.74 5:03.70 3
47 Haneline, Caleb Hanover 5:00.00 5:04.11 4
48 Irizarry-neg, Ian Churchland 5:02.91 5:04.24 4
49 Hazelton, John Collegiate 5:06.11 5:05.13 3
50 Buisson*, Ryan Mills Godwin 4:58.79 5:05.40 4
51 Yi, Christian York 5:14.33 5:06.19 3
52 Kirkland, Jaquille Phoebus 5:00.75 5:06.81 4
53 Hancock*, Tyler Hanover 5:05.85 5:06.96 3
54 McLain, Jack Woodbridge 5:11.74 5:07.35 3
55 Brown, Chase Grassfield 5:10.31 5:07.97 3
56 Stumm, Michael Currituck County 5:10.21 5:08.06 3
57 Nolan, Zach Wakefield 5:04.28 5:08.37 3
58 Davis *, Thomas Glen Allen H 5:17.24 5:09.10 3
59 Brown, Kel Hermitage 4:58.35 5:09.68 4
60 Ganninger, Gresh Stafford Hig 4:58.40 5:10.01 4
61 Gray, Christian Menchville 4:54.90 5:10.62 4
62 Payne, Andrew C.D. Hylton 4:54.00 5:10.94 5
63 Hawkins, Blake Northeastern 5:15.20 5:11.77 3
64 Tiwari *, Ashish Hermitage 5:09.23 5:12.75 3
65 Averill*, Christian Cosby 5:03.57 5:12.90 4
66 Staten, Hyshem Churchland 4:56.84 5:13.40 4
67 Upshaw*, Cameron Hanover 5:00.00 5:14.57 4
68 Sundvall, Kyle Western Bran 5:23.44 5:14.58 2
69 Kirkbride, Matt Currituck County 5:19.31 5:15.18 2
70 Johnson*, Will Mills Godwin 4:55.00 5:15.67 4
71 Norfleet, Steven I.C. Norcom 5:12.00 5:16.06 3
72 Barbish, John Western Bran 4:50.00 5:16.75 5
73 Faggert, Braxton First Colonial 5:19.23 5:17.88 2
74 Bonds, Jalil Lakeland 5:16.58 5:18.30 3
75 Snead, Michael New Kent 5:18.25 5:18.44 2
76 Albanese, Thomas Northeastern 5:19.70 5:19.01 2
77 Schug, Wyatt Wakefield 5:07.35 5:19.02 3
78 Dooley, Christian Woodside 5:20.27 5:20.24 2
79 Story, Austin Glen Allen H 5:20.29 1
80 Smith, Xavier Churchland 5:20.81 4
81 Spencer, Malcolm Bethel 5:15.00 5:27.55 3
82 Torres, Miguel Potomac Seni 5:24.24 5:27.84 2
83 Frazier, Yuri New Kent 5:20.50 5:29.69 2
84 Ong, Michael J.R. Tucker 5:25.49 5:29.93 2
85 Smith, Carson Jamestown 5:10.00 5:30.15 3
86 Humphries, Ben Patrick Henr 5:22.83 5:31.51 2
87 Cannon, Rodney Bethel 5:23.49 5:32.51 2
88 Maroushia, Austin Churchland 5:24.69 5:32.53 2
89 Morgan, Ryan Mathews 5:34.09 5:32.67 1
90 Winbush, Shawn Phoebus 5:32.84 1
91 Cerone, Trevor J.R. Tucker 5:27.34 5:33.75 2
92 Balluzzo, Zachary Northeastern 5:35.04 5:34.92 1
93 Stevenson, Brian New Kent 5:27.24 5:35.24 2
94 Corriere, Ian Woodside 5:40.48 1
95 McKenzie, Nick Currituck County 5:24.11 5:41.34 2
96 Johnson, Austin Western Bran 5:50.83 5:42.95 1
97 Vardy, James Prince Georg 5:23.24 5:43.26 2
98 South, Lance Mathews 5:31.01 5:43.47 1
99 Harkness, Michael Matoaca High School 5:28.24 5:44.69 2
100 Hobbs, Garrett Hermitage 5:44.84 1
101 Kollmansperger, Kirby Collegiate 5:24.35 5:45.02 2
102 Chludzinski, Peyton Kings Fork 5:28.08 5:48.27 2
103 Davis, Connor Greenbrier C 5:48.51 1
104 Lestyan, Thomas Greenbrier C 5:54.47 5:49.62 1
105 Higgins, Sam Thomas Dale 5:28.84 5:55.50 2
106 Hall, Alex York 6:05.00 6:16.63 1
107 Overstreet, Cale York 5:55.00 6:18.31 1
108 Gomez, Carlo Potomac Seni 6:20.29 6:27.43 1
-- McKusker, John C.D. Hylton 5:10.00 DNS 3
-- Kuhn, Tristan Western Bran 5:45.00 DNS 1
-- Loughman, Colin Phoebus 5:31.48 DNS 1
-- Mitchell, Evan Prince Georg 5:29.24 DNS 1
-- Moore, Sean Potomac Seni 5:48.24 DNS 1
-- Dawley, Aaron Kings Fork 5:12.35 DNS 3
-- Meyers, Caleb Highland Springs DNS 1
-- Whiddon, Beau Western Bran 5:40.00 DNS 1
Event 21 Girls 500 Meter Dash
===================================================================================
BWSP facilit: % 1:13.30 2/27/2010 Monica Williams, Green Run
Meet Record: @ 1:13.97 1/14/2012 Ariah Graham, Wakefield
6A State: # 1:17.37
5A State: $ 1:19.68
4A State: & 1:19.90
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Lyles, Kara Nansemond River 1:18.20$ 18 10
2 Robinson, Tia Wakefield 1:17.95 1:18.84$ 18 8
3 Jenkins, Ricole Wakefield 1:19.38 1:19.20$ 18 6
4 Omweg, Taylor Tabb 1:19.02 1:19.32$ 18 5
5 Burrell, Mariah Bethel 1:16.00 1:19.40$ 18 4
6 Ward, Destiny Oscar Smith 1:21.58 1:19.71& 16 3
7 Morris, Ilissa Highland Springs 1:20.56 1:20.15 17 2
8 Novak*, Molly Cosby 1:18.14 1:21.10 18 1
9 Bustamante, Reagan West Springfield 1:20.94 1:21.34 17
10 Terrell, Jada Western Bran 1:22.98 1:21.55 15
11 Berkeley, Haley Hermitage 1:21.50 1:21.59 16
12 Ward, JeMay Wakefield 1:25.70 1:22.02 12
13 Robinson, Ally Lake Braddock 1:21.54 1:22.26 16
14 Ager, Emma Lake Braddock 1:22.24 1:22.49 16
15 Gravelle, Jordan Jamestown 1:22.57 1:23.56 16
16 Warrior, Chaunise Western Bran 1:22.98 1:23.89 15
17 Sheridan, Sarah Oakton 1:23.71 1:24.40 14
18 Sapone, Tess Oakton 1:23.08 1:24.53 15
19 Glueck, Gaphne Jamestown 1:22.93 1:24.57 15
20 Hill, Danielle Kings Fork 1:20.92 1:24.60 17
21 Saunders, Kyla Kecoughtan 1:20.47 1:24.61 17
22 Bothwell, Kiera West Springfield 1:24.04 1:24.63 14
23 Van Gorder, Madisyn Hickory High School 1:25.91 1:24.72 12
24 Smalls, Martina Western Bran 1:27.84 1:25.02 10
25 White, Madeline Collegiate 1:20.75 1:25.09 17
26 Hopkins, Kristen Highland Springs 1:25.00 1:25.35 13
27 Futrell-Boothe, Dejhane Oscar Smith 1:30.21 1:25.38 8
28 Washington, Twanika Phoebus 1:19.61 1:25.43 17
29 Jenkins, Jashella Western Bran 1:27.84 1:25.57 11
30 Hendriksen*, Elisa Cosby 1:28.24 1:25.71 9
31 Collins, Kanani Patrick Henr 1:24.54 1:25.73 14
32 Benson, Nasjae Phoebus 1:25.00 1:25.84 13
33 Greenwald, Ainsley Thomas Dale 1:23.01 1:25.88 15
34 Winston, Blakemore Patrick Henr 1:26.77 1:26.17 11
35 Williams*, Cullen Mills Godwin 1:23.06 1:26.19 15
36 Settles, Jessica West Springfield 1:25.24 1:26.21 12
37 Cherikos, Angie Oakton 1:24.87 1:26.24 13
38 Joyner, Ceshay Western Bran 1:27.84 1:26.51 10
39 Shiver, Brianna Grassfield 1:27.52 1:26.62 11
40 Thomas, Alexis Western Bran 1:27.84 1:26.81 10
41 James, Candice Nansemond River 1:24.65 1:26.84 13
42 Bohmke, Natalie Stafford Hig 1:26.04 1:27.09 12
43 Triscari, Serena Prince Georg 1:26.00 1:27.72 12
44 Carter, Melanie Hickory High School 1:26.82 1:27.93 11
45 Harris, Virgina Collegiate 1:27.87 1:28.48 10
46 Krauss*, Jessica Mills Godwin 1:28.90 1:28.53 9
47 Jones, Rachel Phoebus 1:33.30 1:28.72 7
48 Sims*, Mary Cosby 1:29.04 1:28.74 9
49 Skinner, Brynn Woodbridge 1:24.74 1:29.53 13
50 King, Natalie Centreville 1:26.76 1:30.31 12
51 Martin, Lauren Hickory High School 1:29.40 1:30.69 9
52 Edwards, Samantha Mills Godwin 1:29.22 1:30.71 9
53 Woods, Emma Woodbridge 1:23.24 1:31.40 14
54 Webb, Stephanie Collegiate 1:32.19 1:31.51 7
55 Leopold, Morgan Glen Allen H 1:32.05 1
56 Rockwell, Jennifer Lakeland 1:30.24 1:32.31 8
57 Barlow, Mckenzie Prince Georg 1:29.50 1:33.00 8
58 White, Ashley Hanover 1:34.77 1:33.02 6
59 Madjic, Paige Jamestown 1:23.91 1:33.17 14
60 Harrah, Rachel Menchville 1:38.60 1:33.34 4
61 Dixon, Aaliyah Menchville 1:36.09 1:33.73 6
62 Bobbs, Makayla Woodside 1:34.81 1:33.76 6
63 Buster, Jasmin Hermitage 1:31.52 1:33.90 7
64 Belso, Sammy Centreville 1:30.00 1:34.22 8
65 Heuberger, Heath Lakeland 1:37.42 1:34.22 5
66 Davis, Jena Thomas Dale 1:32.80 1:34.39 7
67 Key, Alexis Menchville 1:33.69 1:34.42 6
68 Schroeder, Heather Grassfield 1:36.19 1:34.94 5
69 Fines, Raelyn Stafford Hig 1:29.44 1:35.01 8
70 Culmer, Tyra Matoaca High School 1:35.43 1
71 Pittman, Kaleigh Patrick Henr 1:33.22 1:35.49 7
72 Schroeder, Tricia Grassfield 1:36.69 1:37.20 5
73 Sebra, Marisa Hanover 1:38.00 1:37.38 4
74 Wallace, Raejean Churchland 1:37.58 3
75 Mitchell, Montana Churchland 1:41.00 1:37.82 4
76 Johnson, Jazmyne Woodside 1:36.79 1:37.90 5
77 Oshin, Oluwabusola Churchland 1:42.00 1:38.18 4
78 D'Auteuil, Autumn Tabb 1:36.59 1:38.31 5
79 Drury, Dara Northeastern 1:39.10 1
80 Roberts, Kendra Glen Allen H 1:39.14 2
81 Hemler, Laura York 1:45.05 1:39.17 4
82 Grainger, Aleeya Indian River 1:37.99 1:39.20 5
83 Johns, Hannah York 41:21.00 1:40.35 3
84 Ruetten, Brianna Northeastern 1:40.41 2
85 Brown, Ashley Hanover 1:35.00 1:41.51 6
86 Williams, Aaliyah Woodside 1:44.11 1:41.61 4
87 Gordon *, Katlyn Glen Allen H 1:43.86 2
88 Santos, Jennifer Northeastern 2:02.40 2:03.54 3
-- Benothame, Sarah York 1:50.05 DNS 3
-- Yi, Stella Matoaca High School DNS 2
-- Jones, Jacquay Kings Fork 1:31.96 DNS 7
-- Gipson, Kirsten New Kent 1:35.45 DNS 6
-- Foster, Karah Nansemond River 1:29.36 DNS 9
-- Dull, Sandra C.D. Hylton DNS 2
-- Beato, Jenna C.D. Hylton 1:45.14 DNS 3
-- Travers, Tiondra Highland Springs 1:25.00 DNS 13
-- Naylor, Kayla Churchland 1:27.13 DNS 11
-- Gazarik, Kelly Tabb 1:28.00 DNS 10
-- Hodge, Kiara Prince Georg 1:28.00 DNS 10
-- Snow, Kristi West Potomac 1:22.86 DNS 16
-- Grubbs, Dominque Thomas Dale 1:29.51 DNS 8
-- Okafor, Sylvia Potomac Seni 1:27.16 DNS 11
-- Kadima, Onon Potomac Seni 1:24.00 DNS 14
-- Riley, Kei Potomac Seni DNS 3
Event 22 Boys 500 Meter Dash
===================================================================================
BWSP facilit: % 1:02.61 2/5/2013 Michael Cherry, Oscar Smith
Meet Record: @ 1:05.98 1/16/2010 Joel Coleman, Oscar Smith
6A State: # 1:06.70
5A State: $ 1:07.71
4A State: & 1:08.19
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Heiner, Chase Centreville 1:06.30 1:06.26# 22 10
2 Middleton, Kadeem Nansemond River 1:07.74 1:07.04$ 22 8
3 Guerrier *, Javon Glen Allen H 1:07.79 1:07.51$ 22 6
4 Goolsby, Lozie West Potomac 1:09.04 1:08.00& 21 5
5 Buxton, Jalen Wakefield 1:07.00 1:08.08& 22 4
6 Rowley, Tyquan Highland Springs 1:09.99 1:08.60 20 3
7 Riddick, Wae'lene I.C. Norcom 1:08.50 1:08.79 22 2
8 Livingston, Matt Oakton 1:08.94 1:08.83 22 1
9 Campbell, Fred Wakefield 1:09.66 1:09.60 20
10 Davis, Airrin Nansemond River 1:10.67 1:09.61 19
11 Gillis, Matt Potomac Seni 1:09.00 1:09.95 21
12 Graham, Antonio Churchland 1:09.58 1:10.20 21
13 Glover, Mondryl Western Bran 1:13.43 1:10.40 15
14 McArdle, Tommy Lake Braddock 1:09.44 1:10.67 21
15 Belton, Isaiah Phoebus 1:11.95 1:10.86 18
16 Banks, Jaylen Hermitage 1:09.97 1:10.88 20
17 Lindsey, Miles Oakton 1:11.77 1:11.00 18
18 Bills, Jaden Jamestown 1:10.40 1:11.16 19
19 Wilson, Marcus Lake Braddock 1:09.94 1:11.41 20
20 Lewis, Joshua Highland Springs 1:11.79 1:11.45 18
21 Reed, Tre'Quan Woodside 1:09.02 1:11.62 21
22 Harris, Travon Churchland 1:11.97 1:11.63 17
23 Shaw, Brandon Grassfield 1:11.96 1:11.87 17
24 McGowan, Andrae Hampton Christian 1:11.83 1:12.05 18
25 Moon, Bryan Tabb 1:13.58 1:12.10 14
26 Nash, Leshawn Prince Georg 1:15.50 1:12.59 11
27 Williams, Riven Lakeland 1:13.42 1:12.92 15
28 Gilliam, Christian Hanover 1:13.49 1:12.97 15
29 Dawson, Kavante I.C. Norcom 1:14.00 1:13.05 13
30 Corprew, Kameron Oscar Smith 1:12.63 1:13.22 17
31 Dorado-Rojas, Juan C.D. Hylton 1:13.29 3
32 Sudderth, Frank Woodside 1:10.98 1:13.29 19
33 Jung, Alex Centreville 1:10.34 1:13.34 19
34 Blackley, Joeell Western Bran 1:13.43 1:13.37 15
35 James, Sam West Potomac 1:16.75 1:13.45 10
36 Gray, Donovan Churchland 1:13.24 1:13.48 16
37 Cox, Djuan Bethel 1:11.99 1:13.50 17
38 Scott, Devante Denbigh 1:11.81 1:13.52 18
39 Overton, Trever Northeastern 1:13.54 2
40 Brown, Chad Hickory High School 1:14.30 1:13.62 12
40 Grady, Matthew West Springfield 1:14.14 1:13.62 13
42 Burnett, Cameron Cosby 1:13.49 1:13.63 14
43 Shannon, Cedric Northeastern 1:12.73 1:13.75 16
44 Rountree, Gregory Lakeland 1:13.79 3
45 Jackson, Ronell Phoebus 1:14.42 1:13.87 12
46 Green, Thomas Oscar Smith 1:14.03 3
47 Monteiro*, Michael Mills Godwin 1:13.56 1:14.07 14
48 Haskins, Xavier Stafford Hig 1:14.58 1:14.10 11
49 Adams, Aaron Tabb 1:15.00 1:14.11 11
50 Goode, Micheal Matoaca High School 1:15.35 1:14.25 11
51 Anthony, Tyshaun Nansemond River 1:14.45 1:14.33 12
52 Brooks, Aaron Potomac Seni 1:10.14 1:14.39 20
52 Hamlin, Delante Thomas Dale 1:14.24 1:14.39 12
54 Salley, Charles Thomas Dale 1:13.50 1:14.62 14
55 Overstreet, Zachary Hermitage 1:16.93 1:14.67 9
56 Bustamante, Chaunce West Springfield 1:10.44 1:14.70 19
57 Williamson, Jermain I.C. Norcom 1:13.23 1:14.88 16
58 Stevens, Kaleb Prince Georg 1:14.00 1:14.97 13
59 Mey, Anroux Matoaca High School 1:18.24 1:15.00 9
60 Shannon, Tedric Northeastern 1:13.78 1:15.08 13
61 Williams, Jaelen Phoebus 1:12.50 1:15.24 17
62 Muzo, Fernando Centreville 1:13.00 1:15.42 16
63 Mahan, Kevin Kecoughtan 1:19.94 1:15.52 7
64 Kirby*, Chase Hanover 1:13.91 1:15.59 13
65 Flores, Jimmy Woodbridge 1:13.64 1:15.67 13
66 Andros, Stevie Currituck County 1:15.50 1:15.84 11
67 Barrett, Steven Kings Fork 1:16.50 1:16.22 10
68 Diggs, Bay Collegiate 1:13.02 1:16.41 16
69 Smith, Elijah J.R. Tucker 1:17.10 1:16.55 9
70 Donnelly, Ty Stafford Hig 1:19.58 1:16.68 8
71 Bedsaul, Dylan Cosby 1:13.50 1:16.70 14
72 Glasgow, Matt Thomas Dale 1:22.00 1:16.73 5
73 Dodd, Carter Stafford Hig 1:14.44 1:17.08 12
74 Chaabane, Abdenour Woodbridge 1:11.48 1:17.31 18
75 Zepher, Evan Wakefield 1:13.48 1:17.46 15
76 Jensen, Darwin C.D. Hylton 1:17.91 3
77 Munford, Brandyn C.D. Hylton 1:15.87 1:18.05 10
78 Fuller, Javon Oscar Smith 1:18.07 3
79 Owens, Michah First Colonial 1:20.12 1:18.10 7
80 Lawrence, Daiquan Western Bran 1:13.43 1:18.17 15
81 Rodriguez, Eric West Springfield 1:14.64 1:18.22 11
82 Souza, Keandre Prince Georg 1:16.74 1:18.89 10
83 Chontos, Rafael Menchville 1:19.94 1:19.01 7
84 Howerton, Mark Petersburg 1:18.76 1:19.09 8
85 Smith, Maciah First Colonial 1:13.56 1:19.40 14
86 Jeter, James Highland Springs 1:21.50 1:19.45 6
87 Struder, Kevin Hanover 1:20.00 1:19.65 7
88 Burnap, Josh Patrick Henr 1:18.45 1:20.87 8
89 Hungerford, Thomas Collegiate 1:17.16 1:20.97 9
90 Robinson, Marcus Mathews 1:21.87 1:20.99 5
91 Hewlitt, Jahlen Petersburg 1:21.16 2
92 McCray, Lamond Grassfield 1:21.85 1:21.70 5
93 Valentine, Marquis Petersburg 1:17.81 1:21.97 9
94 Schlosser, Josiah New Kent 1:30.81 1:22.19 4
95 Cooke, Zachary Hermitage 1:11.21 1:22.21 19
96 Cherlin *, Jared J.R. Tucker 1:22.55 2
97 Toothman, Zack Hickory High School 1:21.20 1:22.59 6
98 Quarles, Richard Indian River 1:20.94 1:22.62 6
99 Easterwood, Alan Currituck County 1:19.50 1:22.78 8
100 Williams, Reis Grassfield 1:22.06 1:22.99 5
101 Poon, Noah Kings Fork 1:23.33 1:23.35 5
102 Mullins, Ryan Mills Godwin 1:20.17 1:23.79 7
103 Wilson, Luke York 1:26.00 1:25.94 4
104 Sislak, Kyle York 1:24.00 1:26.48 5
105 Edwards, Timarious Menchville 1:26.99 1
106 Holley, Cedric Kings Fork 1:25.10 1:27.18 4
107 Wells, Larry Jamestown 1:27.54 2
108 Sekatawa, Jesse Mathews 1:29.09 3
109 Vaughn, Stuart Jamestown 1:29.18 2
110 Morton, Kenneth Mathews 1:29.54 1
111 Stewart, Justin New Kent 1:30.44 1
112 Boyd, Deandre Western Bran 1:35.20 1:34.65 4
113 Matthews, Akeem Western Bran 1:45.89 1:42.92 4
-- Vanderbilt, Michael First Colonial 1:20.87 DNS 6
-- Reichel *, Noah Glen Allen H 1:16.00 DNS 10
-- Rutter, Trey Denbigh 1:15.71 DNS 10
-- Toothman, Matthew Hickory High School 1:21.16 DNS 6
-- Thomas, Devon Woodside 1:09.73 DNS 20
-- Hoerr, Taylor Norfolk Christian 1:29.20 DNS 4
-- Porter, Glenn Norfolk Christian 1:19.95 DNS 7
-- Hammersley, Alex Norfolk Christian 1:19.53 DNS 8
-- Torres, Kalin Potomac Seni 1:14.16 DNS 12
-- Bradley, Michael Patrick Henr 1:18.00 DNS 9
-- Boyd, Brandon Western Bran 1:12.31 DNS 17
-- Dandridge*, Devorian Matoaca High School 1:12.69 DNS 16
-- Peck, Jordon New Kent 1:20.50 DNS 6
-- White, Sermon Menchville 1:18.87 DNS 8
Event 23 Girls 1000 Meter Run
===================================================================================
BWSP facilit: % 2:51.46 2/25/2012 Kimberley Ficenec, Mountain View
Meet Record: @ 2:54.10 1/14/2012 Megan Moye *, Cosby
6A State: # 3:01.54
5A State: $ 3:07.21
4A State: & 3:10.56
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Dougherty, Hailey Oakton 3:08.39 3:06.88$ 7 10
2 Klimkiewicz, Allie Oakton 3:06.42 3:09.88& 7 8
3 Derrick, Sarah First Colonial 3:15.44 3:10.50& 6 6
4 King*, Sophie Matoaca High School 3:11.48 3:10.86 7 5
5 Henson*, Harper Cosby 3:10.84 3:11.71 7 4
6 Roche, Katie Lake Braddock 3:20.54 3:12.42 5 3
7 Tippet, Madison Lake Braddock 3:08.44 3:12.67 7 2
8 Greenlee, Ashley Bethel 3:10.00 3:14.09 7 1
9 Sperry *, Katie Glen Allen H 3:13.02 3:14.16 7
10 Goodrich*, Sarah Mills Godwin 3:08.00 3:15.05 7
11 Pickard, Katherine Woodbridge 3:13.70 3:16.08 6
12 Bryce, Shannon Jamestown 3:17.46 3:16.61 6
13 Golladay, Claire Collegiate 3:16.75 3:16.89 6
14 Bullen*, Hannah Mills Godwin 3:09.00 3:17.21 7
15 Kendall, Kara Oakton 3:10.85 3:17.28 7
16 Philpott, Emily York 3:12.48 3:18.49 7
17 Groesbeck, Ashley Western Bran 3:25.61 3:18.95 5
18 Barber, Meredith West Potomac 3:22.73 3:20.23 5
19 McCarty, Maryn Oakton 3:12.34 3:20.27 7
20 Smith, Zoe West Potomac 3:16.48 3:21.63 6
21 Dixon, Kara Nansemond River 3:24.00 3:22.90 5
22 Gergoudis*, Maria Mills Godwin 3:23.50 3:23.27 5
23 Jackson, Ashanti Phoebus 3:15.09 3:23.45 6
24 Impastato*, Nicolette Cosby 3:23.10 3:23.47 5
25 Sadler*, Annie Hanover 3:04.74 3:23.71 7
26 Kitchen, Taylor Lake Braddock 3:22.00 3:24.31 5
27 Ollivierre, Brittany Wakefield 3:25.93 3:24.37 5
28 O'Hern, Kelsey West Potomac 3:28.04 3:24.81 4
29 Rogers, Maya Woodbridge 3:16.46 3:26.71 6
30 Nasal, Ana Stafford Hig 3:45.24 3:27.32 3
31 Rumley, Margaret Hickory High School 3:31.26 3:27.56 4
32 Reynolds*, Cary Cosby 3:20.10 3:28.88 6
33 Chenault*, Courtney Hanover 3:22.00 3:29.20 5
34 Rasmussen, Elise Woodbridge 3:21.54 3:29.22 5
35 Hall, Kennedy Potomac Seni 3:31.22 3:29.69 4
36 Miller, Kate Hickory High School 3:19.56 3:29.91 6
37 King*, Bethany Matoaca High School 3:22.13 3:30.08 5
38 Heavans, Imari Bethel 3:35.68 3:33.95 4
39 Wolterding, Denaya Hickory High School 3:20.11 3:34.26 5
40 May, Briona Kecoughtan 3:34.97 6
41 Rizzi, Colette Centreville 3:30.00 3:35.02 4
42 Creamer, Alina Grassfield 3:41.40 3:38.72 3
43 Bosley, Jada Phoebus 3:27.20 3:40.03 5
44 Clevinger, Maddie Jamestown 3:23.15 3:40.43 5
45 Park, Lauren Kings Fork 3:33.04 3:40.77 4
46 Foret, Meghan Jamestown 3:31.50 3:41.49 4
47 Hilbert*, Margaret Thomas Dale 3:37.04 3:41.61 4
48 Williams, Casey Nansemond River 3:50.60 3:42.87 3
49 Schroeder, Monica Grassfield 3:14.89 3:43.18 6
50 James, Courtney Nansemond River 3:43.25 1
51 Rawls, Rochelle Prince Georg 3:48.00 3:43.50 3
52 King*, Natalie Matoaca High School 3:43.73 1
53 Psuik *, Bailey Glen Allen H 3:44.97 3:43.84 3
54 Florentin*, Maria J.R. Tucker 3:40.57 3:44.03 3
55 King, Tayler C.D. Hylton 3:38.00 3:44.95 4
56 Tate, Samantha Grassfield 3:40.47 3:45.17 4
57 Huggins, Hannah Centreville 3:36.00 3:45.60 4
58 Davis, Clara Collegiate 3:45.84 3:47.05 3
59 Williamson, Chloe First Colonial 3:41.61 3:48.05 3
60 Wenz, Ashley Norfolk Christian 3:43.79 3:48.35 3
61 Crippen, Sierra Bethel 3:26.52 3:52.26 5
62 Jones, Donna Indian River 3:51.66 3:52.92 2
63 Bynum, Anitra Indian River 3:52.49 3:52.96 2
64 Rossman, Aidan Patrick Henr 3:50.77 3:53.85 2
65 Bortell, Amanda Norfolk Christian 3:42.67 3:54.97 3
66 Cordoba, Maria Stafford Hig 3:58.94 3:56.91 2
67 Diemer, Allie Collegiate 3:56.48 4:01.10 2
68 McDonald, Alina Western Bran 4:02.03 1
69 Johnson, Deja Churchland 4:04.39 4:02.72 1
70 Richardson, Renee Potomac Seni 3:47.24 4:02.80 3
71 Crawford, Hanna C.D. Hylton 3:55.00 4:02.93 2
72 Lassiter *, Sara Glen Allen H 4:09.16 4:03.57 1
73 Beaufort, Ashanti Western Bran 4:01.54 4:03.58 2
74 Reynoso, Elena York 3:54.22 4:04.39 2
75 Grant, Victoria Stafford Hig 3:50.82 4:04.88 2
76 Beres, Emily J.R. Tucker 4:03.42 4:11.20 1
77 Galvan, Victoria Potomac Seni 4:09.24 4:12.16 1
78 Johnson, Haley Kings Fork 4:14.23 4:14.26 1
79 Yeager, Kristen Hanover 4:00.00 4:16.97 2
80 Holmes, Jordan Churchland 4:33.82 4:17.41 1
81 Jackson, Jameila Oscar Smith 4:01.00 4:28.29 2
82 Freeman, Rikia Kings Fork 4:36.73 4:29.56 1
83 Ruiz, April Oscar Smith 4:30.50 1
84 Bruce, Kiana Oscar Smith 4:30.59 4:37.77 1
-- Aduma, Amira Phoebus 3:15.00 DNF 6
-- Pattillo, Demetria Western Bran DNS 1
-- Sizemore, Kai First Colonial 3:44.23 DNS 3
-- White, Ebony Western Bran 3:20.00 DNS 6
-- Jenkins, Jashella Western Bran DNS 1
-- Mason, Daeryen Currituck County DNS 1
-- Inniss, Zalisha Churchland 3:49.64 DNS 3
-- Gale, Ellie Mathews DNS 1
-- Cha-Qera, Lyons Menchville 3:31.58 DNS 4
-- Albright, Alexis Lakeland 3:15.72 DNS 6
-- Ma, Celie J.R. Tucker 3:56.80 DNS 2
-- Shortridge, Daniella Menchville 3:58.78 DNS 2
-- Conner, Madison York 3:55.23 DNS 2
-- Johnson, Caroline Thomas Dale 3:36.73 DNS 4
-- Kolonich, Bailey Robert E. Le 3:07.00 DNS 7
-- Johnson, Emily Thomas Dale 3:46.27 DNS 3
-- Solaroli, Izzy Tabb 3:43.01 DNS 3
-- Sawyer, Jessie Tabb 3:32.54 DNS 4
-- Vann, Maddie Tabb 3:31.70 DNS 4
-- Kennedy, Katie West Springfield 3:09.24 DNS 7
-- Gilbert, Kayla Patrick Henr 3:52.99 DNS 2
-- Cole, Ashli Patrick Henr 3:17.50 DNS 6
-- Love, Katie Prince Georg 4:10.00 DNS 1
-- Harrison, MaKenna Prince Georg 4:01.45 DNS 2
Event 24 Boys 1000 Meter Run
===================================================================================
BWSP facilit: % 2:26.44 2/25/2012 Ahmed Bile, Annandale
Meet Record: @ 2:35.09 1/17/2009 Drew Paisley, Ocean Lakes
6A State: # 2:34.98
5A State: $ 2:37.20
4A State: & 2:40.89
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Davis *, Stanley Glen Allen H 2:35.00 2:32.11# 8 10
2 Barnes, Devin Hermitage 2:35.60 2:35.14$ 8 8
3 Buck, Owen West Springfield 2:33.84 2:35.81$ 8 6
4 Dunn, Bobby Centreville 2:40.00 2:37.78& 8 5
5 Lysher, Luke Stafford Hig 2:40.25 2:38.57& 8 4
6 Dover, Jeffrey Currituck County 2:42.48 2:39.50& 8 3
7 Hetrick, Kyle Woodbridge 2:39.74 2:40.39& 8 2
8 Mills, Isaac Oakton 2:41.37 2:41.12 8 1
9 Webb, John Highland Springs 2:45.67 2:41.73 7
10 O'Boyle, Cullen West Potomac 2:41.05 2:42.76 8
11 Young*, Tim Cosby 2:45.84 2:44.74 7
12 Clark, Jonah Woodbridge 2:41.44 2:44.89 8
13 Johnson, Sydney Nansemond River 2:45.00 2:45.41 7
14 Fogg, Ben Lake Braddock 2:33.24 2:45.50 8
15 Littlejohn, Benjamin Nansemond River 2:45.37 2:45.85 7
16 Scott, Mason Jamestown 2:51.00 2:46.09 6
17 Mckew, Matthew Oakton 2:44.67 2:46.17 7
18 Lacey, Blaine Oscar Smith 2:51.22 2:46.82 6
19 Little, Juan Highland Springs 2:46.21 2:47.13 7
20 Andrews, Louis Churchland 2:49.96 2:48.59 6
21 Stallins, Tyequis Western Bran 2:51.14 2:48.73 6
22 Goodrich*, Duncan Mills Godwin 2:50.00 2:49.30 6
23 Brown, Deverius I.C. Norcom 2:48.12 2:49.61 7
24 Boone, Zackary Woodbridge 2:49.35 2:49.91 7
25 King*, Nathaniel Matoaca High School 2:49.99 2:49.99 6
26 Spatz, Tyler Hickory High School 2:52.21 2:50.13 6
27 Khanal, Shreyak West Potomac 2:48.94 2:50.17 7
28 Brooks, Tre Wakefield 2:40.00 2:50.51 8
29 McKay-Roberts, Daniel Jamestown 2:51.37 2:51.57 6
30 Bergan, Bryan Lake Braddock 2:44.34 2:51.59 7
31 Teshome, Nahom West Springfield 2:40.14 2:51.85 8
32 Cate, David West Potomac 2:53.54 2:53.00 5
33 Pittman, Mathew Bethel 3:06.46 2:53.32 3
34 McCorey, Drew Collegiate 2:53.93 2:53.97 5
35 Tonkins, Davon Phoebus 2:54.42 2:54.37 5
36 Bonney, Taylor Stafford Hig 2:54.11 2:55.41 5
37 Grimm, Kevin Centreville 2:55.00 2:56.03 5
38 Riedy, Cameron Hickory High School 2:57.80 2:56.71 4
39 Kempf, Aaron Menchville 3:05.91 2:56.81 3
40 Landes, Thomas Oakton 2:52.52 2:57.01 6
41 Chilton, Matt Mills Godwin 3:05.00 2:57.23 3
42 Kirkland, Jaquille Phoebus 2:53.60 2:57.56 5
43 White, David Collegiate 2:55.52 2:57.74 5
44 Joe, James Bethel 2:52.10 2:57.89 6
45 Elliott, Kevin Thomas Dale 2:58.44 2:58.12 4
46 Massie, Kennard Western Bran 2:51.14 2:58.53 6
47 Lynch, Isaiah Cosby 3:07.50 2:58.54 3
48 Tivenan, Stephen Mills Godwin 3:00.00 2:59.29 4
49 White, Christian Matoaca High School 2:57.72 2:59.65 4
50 Smith, Xavier Churchland 3:00.22 3
51 Coates, Cameron Jamestown 2:56.19 3:00.23 5
52 Faughn*, Logan Thomas Dale 3:05.84 3:00.31 3
53 Irizarry-neg, Ian Churchland 3:07.76 3:01.26 2
54 McCain, Gavin Stafford Hig 2:50.61 3:01.31 6
55 Landivar, Matthew C.D. Hylton 2:45.00 3:01.63 7
56 Hancock*, Tyler Hanover 2:56.97 3:02.44 4
57 Marshal, Thomas Blais First Colonial 3:12.45 3:03.05 2
58 Dolin, Jonathan Hermitage 2:55.55 3:03.13 5
59 Zarco, Humberto Potomac Seni 2:56.07 3:03.25 5
60 Livingston, Joshua Kecoughtan 3:04.23 3:03.34 4
61 Vann, David First Colonial 3:07.30 3:04.00 3
62 Boone, Douglas Woodside 3:06.24 3:04.74 3
63 Hinton II, Victor Potomac Seni 3:05.00 3:05.17 3
64 Lefevre, Tyler Hickory High School 3:05.00 3:05.94 4
65 Torres, Luis Potomac Seni 3:11.00 3:06.65 2
66 Evans, Tyron Highland Springs 3:28.25 3:06.69 1
67 Uliana, Andrew Grassfield 3:06.68 3:07.24 3
68 Tohak, Kevin Nansemond River 2:51.00 3:07.38 6
69 Lambert, Marcus C.D. Hylton 3:07.00 3:07.84 3
70 Lopez, Tim New Kent 3:05.25 3:08.47 3
71 Moto, James First Colonial 3:09.45 3:09.24 2
72 Tres, Michael Thomas Dale 2:59.39 3:10.11 4
73 Ploppert, Gil New Kent 3:02.67 3:10.75 4
74 Peyton, Mark Hermitage 3:12.66 3:11.90 2
75 Teefey, Mitchell Cosby 3:09.80 3:12.40 2
76 Truhlar, Steven Grassfield 3:06.21 3:12.84 3
77 Mahoney, Peter Collegiate 3:13.44 3:13.41 2
78 Godwin, Alex Western Bran 2:55.00 3:14.86 5
79 Balluzzo, Zachary Northeastern 3:09.60 3:14.95 2
80 Steward, Jason Northeastern 3:07.80 3:15.25 2
81 Lestyan, Patrick Greenbrier C 3:08.61 3:16.33 2
82 Fulford, Josh Currituck County 3:17.00 3:16.65 2
83 Mathews, Isaiah Hanover 3:12.00 3:16.76 2
84 Wiggins, Lonnell I.C. Norcom 3:17.72 3:18.01 1
85 Ellsworth, Malcom Menchville 3:24.64 3:20.63 1
86 Phillips, Madison Currituck County 3:20.25 3:22.26 1
87 Hewett*, Nick Glen Allen H 3:17.61 3:22.85 2
88 Slade, Dante Prince Georg 3:05.00 3:23.54 4
89 Franklin, Terrell I.C. Norcom 3:17.00 3:24.30 2
90 Cerone, Trevor J.R. Tucker 3:22.70 3:24.78 1
91 Mann, Nicholas Mathews 3:25.42 1
92 Underwood, Wyatt C.D. Hylton 3:07.00 3:30.31 3
93 Stewart, Michael Mathews 3:30.95 1
94 Eminhizer, Andrew Prince Georg 3:03.00 3:33.41 4
-- Platt, Erik Tabb 2:46.86 DNF 7
-- Boyd, Brandon Western Bran 2:43.83 DNS 7
-- Dooley, Christian Woodside 3:17.49 DNS 2
-- Haufler, Austin York 3:42.98 DNS 1
-- Kempton, Harry York DNS 1
-- Mingione, Reed Western Bran 2:55.00 DNS 5
-- loudermilk, Dustin Woodside 3:02.12 DNS 4
-- Syed, Sohail York 3:29.51 DNS 1
-- Hancock, Connor Western Bran 2:45.00 DNS 7
-- Staten, Hyshem Churchland 3:02.34 DNS 4
-- Allen, Darius Kings Fork 2:54.57 DNS 5
-- Garcia-Franco, Joel Northeastern 3:24.50 DNS 1
-- Johnson, Pierce New Kent DNS 1
-- Ferqueron, Tyler Grassfield 3:25.96 DNS 1
-- Roundtree *, Chris Glen Allen H 2:51.20 DNS 6
-- Young *, Michael J.R. Tucker 2:54.77 DNS 5
-- Montgomery, Jack Hanover 3:07.00 DNS 3
-- Williams, Bryce Tabb 3:02.26 DNS 4
-- Wagoner, Marc Tabb 2:48.00 DNS 7
-- Fabish, Evan West Springfield 2:43.14 DNS 8
-- Padgett, Gabriel Bethel 2:55.00 DNS 5
-- Short *, Martin Petersburg 3:19.04 DNS 1
-- Lanni, Michael Patrick Henr 3:20.00 DNS 1
-- Spence*, Tyler Prince Georg 3:00.44 DNS 4
-- Wile, Michael Phoebus 2:52.73 DNS 6
Event 25 Girls 300 Meter Dash
===================================================================================
BWSP facilit: % 38.85 2/23/2013 Andrea Wright, Indian River
Meet Record: @ 39.96 1/14/2012 Olicia Sharp, Wakefield
6A State: # 40.93
5A State: $ 41.90
4A State: & 41.71
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Harris, Tiffany Patrick Henr 39.51 41.34& 21 10
2 McClain, Mia Nansemond River 42.44 41.46& 19 8
3 Ross, Faith Western Bran 43.03 41.46& 18 6
4 Badham, Kady Woodbridge 40.69 41.92 21 5
5 Porter, Kai Deep Creek H 41.44 42.57 21 4
6 Hargrove*, Sade Glen Allen H 44.00 42.61 16 3
7 Pierce, Katia Phoebus 42.99 42.96 19 2
8 Kemp, Jayde Western Bran 44.50 42.97 15 1
9 Wood, Maryn Centreville 41.75 42.98 20
10 Rodgers, Kiana Western Bran 43.02 43.20 19
11 Thomas, Amanda Western Bran 44.50 43.26 15
12 Ghee, Lauryn Grassfield 43.10 43.28 18
13 Coles, Ashley Western Bran 44.50 43.28 15
14 Key, Jada Menchville 41.08 43.34 21
15 Reynolds, Taeyana Salem 44.36 43.36 16
16 Jeter, Lauren Oakton 43.69 43.40 17
17 Ruud, Maggie Lake Braddock 44.74 43.47 14
18 Ricks, Courtney Kings Fork 42.30 43.49 20
19 Snipes, Gabrielle Kings Fork 41.51 43.50 20
20 Berkeley, Haley Hermitage 41.97 43.77 20
21 Massie, Nina Western Bran 44.50 43.91 15
22 Linkous, Marissa Highland Springs 43.97 43.92 16
23 Robinson, Destiny Wakefield 42.36 43.99 19
24 Williams, Jazmyne Oakton 43.14 44.03 18
25 Bond, Briah Highland Springs 43.67 44.14 17
26 Wright*, Jacara Cosby 45.15 44.43 13
27 Gales-Woods, Ashiana Bethel 43.98 44.45 16
28 Goin, Alexandra Cosby 44.22 44.51 16
29 Parker-Love, DaJah Churchland 44.96 44.52 14
30 Campbell, Gabriela Thomas Dale 42.19 44.56 20
31 Blount, Kory-Madisyn Grassfield 45.91 44.62 11
32 Fitzgerald, Jordan Oakton 44.63 44.68 15
33 Benson, Nasjae Phoebus 44.94 44.84 14
34 Travers, Thaliah Potomac Seni 43.54 44.86 18
35 Ager, Emma Lake Braddock 45.80 44.87 12
36 Walters *, Glenn Glen Allen H 44.72 44.93 14
37 Clouden, Khadijah Lakeland 45.23 16
38 Goulet, Dajae' Churchland 45.06 45.24 13
39 Spratley, Deja Menchville 45.80 45.38 12
40 Lassiter, Destiny Phoebus 47.26 45.39 9
41 Cobbin, Tatyana First Colonial 45.39 2
42 Howard, Kiara Nansemond River 45.49 45.49 12
43 Price, Kiara Nansemond River 45.88 45.66 11
44 Skudlarek, Hannah West Potomac 47.00 45.69 9
45 Louis, Katherine Grassfield 43.27 45.72 18
46 Cheatham, Janelle Oscar Smith 45.47 45.79 13
47 Boyce, Khalina C.D. Hylton 46.05 45.88 10
48 Swindells, Kirsten Hanover 46.06 45.92 10
49 Goodlet, Adrianne New Kent 42.30 45.94 20
50 Hathaway, Melvisha Deep Creek H 43.60 46.00 17
51 Kelley, Jordan J.R. Tucker 46.63 46.27 10
52 Powell, Amiracle Prince Georg 47.54 46.31 8
53 Baptiste, Tyra Centreville 43.95 46.37 17
54 Williams, Keyanna Potomac Seni 45.00 46.43 14
55 Neal, Erika J.R. Tucker 46.69 46.53 9
56 Skinner, Shaytorria Oscar Smith 45.34 46.54 13
57 Turnage, Natesia Highland Springs 47.42 46.77 8
58 Bohmke, Natalie Stafford Hig 47.49 46.84 8
59 Helms*, Kayla Cosby 45.27 46.85 13
60 Bryant, Laura Jamestown 47.01 46.91 9
61 Boakye-Danquah, Stephani C.D. Hylton 47.57 47.04 8
62 Ward, Brooke Prince Georg 47.34 47.32 8
63 Gyamfi, Mychelle West Potomac 45.53 47.37 12
64 Harris, Nyla Northeastern 49.84 47.61 5
65 Middlebrooks, Olivia Hickory High School 48.05 47.90 7
66 Washington, Jasmine C.D. Hylton 48.00 2
67 Minor, Kiana Patrick Henr 44.85 48.01 14
68 Cobb, Asya J.R. Tucker 48.89 48.04 6
69 Bowks, Alexus Deep Creek H 47.00 48.22 9
70 Hinson, Abigail Hickory High School 47.87 48.36 7
71 baxter, tasia First Colonial 47.49 48.44 8
72 Williams, Victoria First Colonial 45.89 48.44 11
73 Vandergriff, Shelby Glen Allen H 50.01 48.58 5
74 Dugger, Maya Prince Georg 48.50 48.76 6
75 Branch-Ford, Dominique Indian River 49.82 48.81 5
76 Pryor, Kyianah Stafford Hig 52.14 48.86 3
77 Bullock, Shannon Matoaca High School 48.24 49.04 6
78 Baker, Lauryn Lakeland 49.26 1
79 Webster, Addison Hickory High School 47.01 49.30 9
80 Lambert, Sasha Oscar Smith 48.13 49.69 6
81 Heuberger, Heath Lakeland 49.72 1
82 Connell, Morgan Jamestown 50.25 49.90 4
83 Hill *, Dominique Petersburg 49.12 50.01 6
84 Rockwell, Jennifer Lakeland 50.03 2
85 Harik, Caroline Mills Godwin 50.35 50.19 4
86 Jones, Daysa New Kent 49.26 50.21 5
87 Brown, Ashley Hanover 50.65 50.21 4
87 Henley, Novice Menchville 52.26 50.21 3
89 Luster, Cora Bethel 51.15 1
90 Hall, Peyton Mills Godwin 48.00 51.18 7
91 White, Ashley Hanover 49.13 51.35 5
92 Connell, Lauren Jamestown 50.92 52.21 4
93 Garner, Darriona Matoaca High School 52.53 1
94 Cook, Aubry New Kent 51.14 52.70 3
95 Peterson, Braxton Northeastern 52.43 53.50 3
96 Dugger, Aunye Petersburg 56.95 54.28 2
97 Brown, D'Erika Petersburg 50.70 54.79 4
98 Peterkin, Ariyanna Matoaca High School 58.10 1
-- Brinkley, Sumner Collegiate 48.77 DNS 6
-- O'Shea, Brigid Collegiate 47.91 DNS 7
-- Im, Seo Hee Centreville 46.14 DNS 10
-- Elliott, ShaDe' Churchland 45.54 DNS 12
-- Davis *, Sydney Hermitage 43.78 DNS 17
-- Lipka, Michelle West Springfield 45.04 DNS 13
-- Taylor, Evie Collegiate 49.89 DNS 5
-- Holmes, Camisha Woodside 44.51 DNS 15
-- Benson, Yazmin Woodside 45.92 DNS 11
-- Swanson, Jessie York 58:23.00 DNS 2
-- Beaver, Leah York 53:52.00 DNS 2
-- Branick, Courtney Bethel 50.92 DNS 4
-- Bygrave, Breanne Wakefield 46.00 DNS 11
-- Arrington, Tearra Woodside 42.37 DNS 19
-- Brewer, Rachael Tabb 47.99 DNS 7
-- Anderson*, Bria Mills Godwin 43.79 DNS 17
-- Wright, Emily Tabb 46.02 DNS 11
-- Martin, Stephanie Tabb 47.85 DNS 7
-- Ford, Jasmine Patrick Henr 46.34 DNS 10
-- Coates, Sierra Potomac Seni 46.48 DNS 10
-- Brown, Kiana Northeastern 51.04 DNS 3
-- Moore, Erica Indian River 54.75 DNS 3
-- Tchume, Ama-Selina Wakefield 40.35 DNS 21
-- Sykes, Skylar Hermitage 43.15 DNS 18
-- Moore, Jasmine Wakefield 41.01 DNS 21
-- Holmes, Tia Thomas Dale 45.52 DNS 12
-- Spady, Roneka Kings Fork 42.60 DNS 19
Event 26 Boys 300 Meter Dash
===================================================================================
BWSP facilit: % 33.05 2/23/2013 Michael Cherry, Oscar Smith
Meet Record: @ 35.65 1/16/2010 Justin Burke, First Coloni
6A State: # 35.77
5A State: $ 36.00
4A State: & 36.26
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Taylor, Marcus Highland Springs 35.21 35.27@ 24 10
2 Carter, Dallas Hermitage 36.11 35.81$ 24 8
3 Chiles, Gregory Western Bran 37.11 36.09& 22 6
4 Hamilton, Aaron Northeastern 36.23 36.27 24 5
5 Pereira, Edgar Lake Braddock 36.31 36.29 24 4
6 Seals, John West Springfield 36.65 36.33 23 3
7 Buxton, Jalen Wakefield 35.81 36.53 24 2
8 Massenburg, Jordan Wakefield 37.00 36.82 22 1
9 Baker, Ja'Len Lakeland 36.50 36.88 23
10 Smith, Oliver Glen Allen H 36.27 36.99 24
11 Barrow, Deamonte Indian River 37.29 37.11 21
12 Cook, Casey Hanover 37.98 37.12 20
13 Shirley, Alfred Oscar Smith 37.78 37.28 21
14 Banks, Darius Denbigh 36.61 37.36 23
15 Dandridge*, Devorian Matoaca High School 44.34 37.43 5
16 Street *, Markice Petersburg 37.00 37.48 22
17 Wiltshire*, Seth Cosby 38.64 37.61 17
18 Goode *, Maurice Glen Allen H 39.71 37.80 12
19 Coley, Donnell Highland Springs 37.33 37.80 21
20 Taylor, Davion Western Bran 39.44 37.82 14
21 James, Dwight Western Bran 37.11 37.93 22
22 Lang, Vonte Deep Creek H 38.01 37.98 19
23 Opoku-Anarfi, Brendan Potomac Seni 37.30 37.99 21
24 Middlebrooks, Johnny Hickory High School 38.80 38.02 16
25 Jenkins, JaQuan Denbigh 38.02 38.18 19
26 Wilmot, Tylon Cosby 37.14 38.19 22
26 Lindsey, Miles Oakton 38.55 38.19 17
28 Barfield, Jarrett Cosby 38.40 38.20 18
29 Smith, Nathan Western Bran 37.11 38.23 22
30 Brown, D'Andre Prince Georg 38.68 38.25 16
31 Taylor, Alex Micah Western Bran 38.39 38.27 18
32 Myers, Hasaan Hermitage 38.64 38.39 17
33 Crabbe, Nathan Stafford Hig 38.24 38.40 19
34 Henderson, Ed Highland Springs 38.84 38.40 16
35 Martin, Thomas Hickory High School 39.00 38.51 15
36 Franklin, Dionte Bethel 39.56 38.56 13
37 Bethea, Devin Thomas Dale 40.22 38.61 10
38 Rushing, Glenn West Potomac 38.84 38.64 16
39 Everett, Marquis Oscar Smith 38.64 2
40 Jones, Thomas Kings Fork 38.00 38.68 20
41 Deloatch, Breon Western Bran 39.01 38.69 15
42 Terrell, Justin J.R. Tucker 39.33 38.76 14
43 Mitchell, Victor Kecoughtan 38.58 38.78 17
44 Williams, Walter Churchland 37.32 38.78 21
45 Aaron, Dylan Currituck County 39.44 38.90 14
46 Jordan, Kendall Hermitage 38.63 38.91 17
47 Fitzgerald, Ronnie Thomas Dale 38.84 38.92 16
48 Sheppard, Malcolm Nansemond River 37.81 38.93 20
49 Smith, Lawrence Kings Fork 42.22 38.94 6
50 Ramsey, Jerron Prince Georg 40.20 38.96 11
51 Elliott, Joshua I.C. Norcom 39.50 39.00 13
52 Thompson, Christopher Petersburg 39.04 39.01 15
53 Horton, Hakeem I.C. Norcom 39.50 39.06 13
54 Rubino, Steve Potomac Seni 38.94 39.17 15
55 Peebles, Dylan Wakefield 38.83 39.23 16
56 Roberts, Keion Nansemond River 37.78 39.26 21
57 Brown, Matteo Indian River 39.29 3
58 Shannon, Cedric Northeastern 38.50 39.34 18
59 Han, Andrew West Springfield 38.99 39.39 15
60 Ta, Daniel Oakton 39.67 39.44 12
61 Wilson, Deshaun Kings Fork 41.51 39.44 7
62 Barnes, William Lakeland 39.50 3
63 Wright, Evan Hanover 38.34 39.51 18
64 Lamar, Domonique Thomas Dale 42.52 39.52 6
65 McGowan, Andrae Hampton Christian 40.06 39.53 11
66 Mensah, Zennis Potomac Seni 39.54 1
67 Stoney, Fred Centreville 38.87 39.65 15
68 Morris, Marquis Mills Godwin 38.00 39.72 20
69 Cookson, Deshaun First Colonial 39.44 39.73 14
70 Massie, Bennet Menchville 39.86 39.74 12
71 Willis, Jordan Jamestown 43.80 39.88 5
72 Villegas, Zach West Springfield 39.64 39.94 12
73 Pennyfeather, Isaiah Bethel 39.99 2
74 Gauthier, Tristen C.D. Hylton 39.97 40.03 11
75 Overton, Matt Menchville 39.24 40.14 14
76 Kirby*, Chase Hanover 41.14 40.15 9
77 Bailey, Courtney Grassfield 39.37 40.16 14
78 Poindexter, Kentrell Woodside 41.28 40.29 8
79 Jackson, Jakari Woodbridge 40.74 40.47 9
80 Demory, Jaelyn Woodbridge 41.84 40.69 7
81 Hewlitt, Jahlen Petersburg 41.36 40.77 8
82 Gale, Sam Mathews 40.56 40.77 10
83 Lamb, Ben C.D. Hylton 39.57 40.88 13
84 Cook, Nate New Kent 40.60 40.93 10
85 Neville, Tommy Jamestown 44.49 41.06 5
86 James, Dariyon I.C. Norcom 39.50 41.07 13
87 Bailey, Tayshawn J.R. Tucker 41.39 41.20 8
88 Lahouchuc, Nick Hickory High School 41.27 41.49 8
89 Trail *, Jj Glen Allen H 40.24 41.50 10
90 Fields, Tyquan Woodside 42.86 41.64 6
91 Warner, Anthony Matoaca High School 41.77 1
92 Hardiman, Heath New Kent 42.08 41.78 6
93 Conner, Keyon C.D. Hylton 43.55 41.84 5
94 Young, Demetrius Indian River 40.76 41.91 9
95 Ness, Zach First Colonial 41.00 41.99 9
96 Vaughan, Brennan West Potomac 42.00 42.06 7
97 Richardson, Juwaan Bethel 42.06 2
98 Simon, Myron Churchland 41.81 42.07 7
99 Dodd, Carter Stafford Hig 41.35 42.19 8
100 Sacra, Devlin Stafford Hig 43.04 42.67 6
101 Keaton, Malik Prince Georg 43.14 3
102 Williams III, Calvin Matoaca High School 43.89 1
103 Bennett, Patrick Currituck County 44.36 2
104 Covington, Keagan New Kent 43.89 44.60 5
105 Watkins, Julian J.R. Tucker 45.62 45.68 4
106 Terrasa, Aaron Jamestown 47.58 47.99 4
-- Fugate, Jacion Kecoughtan 37.81 DNS 20
-- Ellis, Andrew Tabb 39.87 DNS 12
-- Actlis, Philip Tabb 40.20 DNS 11
-- Southard, Leon Tabb 39.71 DNS 12
-- Harris, Corey Phoebus 38.50 DNS 18
-- Sislak, Kyle York 46.99 DNS 4
-- Mostashari, Morteza First Colonial 41.40 DNS 8
-- Hamilton, Josiah Grassfield 38.32 DNS 19
-- Philbrook, Ryan Currituck County 41.00 DNS 9
-- Peace, Chris Denbigh DNS 1
-- Herrara, Juan Lake Braddock 38.31 DNS 19
-- Rountree, Gregory Lakeland 38.54 DNS 17
-- Scott, Darren Grassfield DNS 3
-- Yi, Christian York DNS 3
-- Ridenour, Andrew Centreville 37.00 DNS 23
-- Barlow, Aaron Lakeland DNS 4
-- Blount, Donell Lakeland 40.00 DNS 11
-- Tolleson, Charlie Collegiate 42.61 DNS 6
-- Vaughan, Max Collegiate 45.22 DNS 4
-- Sommers, Samuel Collegiate 40.21 DNS 11
-- Morris, Daquan Patrick Henr 40.54 DNS 10
-- Morris, Jaquan Patrick Henr 41.48 DNS 7
-- Porter, Glenn Norfolk Christian 41.86 DNS 7
-- Mills, Mason Patrick Henr 41.24 DNS 9
-- Drewery, Jeremiah Phoebus 38.28 DNS 19
-- Jones, Darrius Phoebus 37.00 DNS 23
-- Becnel, Jomari Phoebus 37.90 DNS 20
-- Ingram, Jesse Mathews 39.64 DNS 13
-- Dixon, Malik Menchville 40.46 DNS 10
-- Stokley, Jordan Lakeland 38.48 DNS 18
-- Ange, William Mathews DNS 3
-- Hammersley, Alex Norfolk Christian 44.50 DNS 5
-- Hoerr, Taylor Norfolk Christian 45.61 DNS 4
-- Williams, Xavier Nansemond River 36.59 DNS 23
Event 27 Girls 3200 Meter Run
===================================================================================
BWSP facilit: % 10:25.06 2/25/2012 Megan Moye, Cosby
Meet Record: @ 11:09.36 1/14/2012 Kara Dickerson*, Midlothian
6A State: # 11:13.13
5A State: $ 11:39.44
4A State: & 11:43.90
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Kendall, Casey Oakton 11:51.45 11:11.20# 2 10
2 Salis, Leya Oakton 11:45.67 11:29.56$ 2 8
3 O'Shea, Jackie Centreville 11:35.00 11:38.87$ 2 6
4 Henshaw*, Beth Mills Godwin 12:28.00 11:52.56 2 5
5 Suarez, Ana West Springfield 11:44.24 12:06.33 2 4
6 Bracaglia, Jill Oakton 12:18.24 12:10.18 2 3
7 Schiesl, Emily Lake Braddock 12:05.64 12:13.36 2 2
8 Snyder, Abby West Springfield 12:15.24 12:17.78 2 1
9 Finn, Maura West Potomac 12:15.43 12:21.79 2
10 Robelen, Caroline Glen Allen H 12:24.03 12:28.39 2
11 Nguyen, Thi Oakton 12:30.64 12:28.73 2
12 Johnson, Anne Lake Braddock 11:50.95 12:29.73 2
13 Murphy, Kate Lake Braddock 11:50.74 12:31.78 2
14 Hamer, Khalilah Woodbridge 12:27.35 12:41.07 2
15 Enz, Xiomara Bethel 12:48.21 12:48.41 2
16 Ward*, Kelly Cosby 12:36.01 12:57.60 2
17 Monroe, Lauren Wakefield 12:00.67 12:57.91 2
18 Delfino, Angela Wakefield 13:02.76 1
19 Trotter, Emily Hickory High School 13:32.16 13:23.64 1
20 Torres, Destiny Bethel 14:40.21 13:25.59 2
21 Labban, Najwa Mills Godwin 13:58.00 13:26.25 1
22 Hopkins, Hailey Grassfield 12:48.02 13:32.42 2
23 Skinner, Delaney Woodbridge 12:40.24 13:33.33 2
24 Lester, Precious Oscar Smith 13:35.05 1
25 Soule, Meredith Hickory High School 13:46.72 13:42.89 1
26 Brown, Lindsey Grassfield 13:50.76 13:44.96 1
27 Ford *, Logan J.R. Tucker 12:48.70 13:49.44 2
28 Dixon, Kara Nansemond River 13:00.22 13:54.57 2
29 Fiala, Ashtyn Glen Allen H 14:03.83 1
30 Owen*, Sarah Hanover 14:04.48 14:10.76 1
31 Petrus, Dayton Hanover 14:05.00 14:13.42 1
32 Whitehurst *, Cameron Glen Allen H 14:16.58 1
33 Long, Kiera Churchland 13:46.89 14:21.40 1
34 Putka, Alexa Stafford Hig 12:27.68 14:25.32 2
35 James, Courtney Nansemond River 14:35.62 1
36 Parrish, Megan Hickory High School 13:50.00 14:35.82 1
37 York, Emily Northeastern 14:06.02 14:47.97 1
38 Hancock, Lauren Hanover 14:15.00 14:56.12 1
39 McDonald, Alina Western Bran 14:26.51 15:36.81 1
40 Harris, Tamia Churchland 15:30.05 15:42.19 1
41 Gainey, Kennae Churchland 15:48.74 16:00.32 1
42 Kinder, Laura-Ann New Kent 16:12.06 16:09.73 1
-- Taylor, Chloe First Colonial 13:02.62 DNF 2
-- Peterson, Makayla Patrick Henr 13:17.11 DNF 1
-- Dickinson, Lauren Collegiate 13:15.00 DNS 1
Event 28 Boys 3200 Meter Run
===================================================================================
BWSP facilit: % 9:06.61 2/23/2013 Louis Colson, Thomas Ediso
Meet Record: @ 9:21.34 1/16/2010 Drew Paisley, Ocean Lakes
6A State: # 9:39.10
5A State: $ 9:40.25
4A State: & 10:01.05
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Ellington, Micah Hickory High School 9:43.04 9:42.45& 3 10
2 Broom, James Grassfield 9:52.33 9:42.81& 3 8
3 Isenhour, Forrest Lake Braddock 9:45.54 9:55.35& 3 6
4 Ward, Timothy West Springfield 9:56.24 9:57.95& 3 5
5 Witt *, Zach Glen Allen H 10:07.40 10:04.03 3 4
6 Holland, Chris Oakton 10:06.95 10:19.19 3 3
7 Boyd, Brandon Western Bran 10:12.68 10:19.45 3 2
8 Blackburn, Matt West Springfield 9:58.24 10:23.84 3 1
9 Carlin, Andrew New Kent 9:57.39 10:23.93 3
10 Kidanu, Ashenafi Woodbridge 9:59.54 10:25.22 3
11 Murch*, Sam Cosby 10:10.08 10:25.63 3
12 French, Ryan Centreville 10:20.00 10:25.90 3
13 Jones, Kevin Lake Braddock 10:00.24 10:26.18 3
14 Eason, Andrew Hickory High School 9:41.51 10:26.83 3
15 Horoho, Dan Centreville 10:20.00 10:26.84 3
16 Bailey, Brent Centreville 10:48.55 10:28.64 2
17 Smith, Daniel Oscar Smith 10:31.63 10:34.82 2
18 Leonard, Joseph West Potomac 10:40.14 10:36.59 2
19 Redmond, Travis First Colonial 10:28.90 10:38.19 2
20 Atkinson, David Oakton 9:56.51 10:38.53 3
21 Dalton, Zachary Mills Godwin 10:30.00 10:39.23 2
22 Blakney, Adam Oakton 10:30.56 10:40.54 2
23 Ferqueron, Tyler Grassfield 10:39.91 10:42.01 2
24 Amabile, Thomas Grassfield 10:41.62 10:43.17 2
25 Burleson, Trey Cosby 10:42.50 10:43.98 2
26 Higgins, Ian Stafford Hig 10:25.99 10:44.56 2
27 Woodhouse, Aj Oakton 10:19.43 10:46.98 3
28 Zunk *, Skyler Cosby 10:20.66 10:47.65 3
29 Gill, Nicholas Nansemond River 10:23.62 10:57.52 3
30 Adams, Justin Mathews 10:46.83 10:59.98 2
31 DiEugenio, Nathaniel Stafford Hig 10:58.44 11:01.13 2
32 Brightwell, Tyler New Kent 10:48.90 11:10.41 2
33 Andrews, Louis Churchland 11:09.18 11:11.22 2
34 Buisson*, Ryan Mills Godwin 10:59.56 11:14.14 2
35 Smarelli, Joey Oakton 10:55.59 11:16.19 2
36 Forsyth *, Sam Glen Allen H 11:17.65 1
37 Smith*, Joseph Alexander Prince Georg 10:19.24 11:18.35 3
38 Ong, Michael J.R. Tucker 12:06.98 11:21.06 1
39 Rosser, Charlie Hanover 11:14.21 11:22.07 1
40 Parker, Jordan Western Bran 11:10.00 11:31.50 2
41 Putnam, Nehemiah Bethel 11:09.76 11:33.34 2
42 Hawkins, Blake Northeastern 11:32.59 11:34.57 1
43 Murray, James I.C. Norcom 12:26.01 11:39.07 1
44 Schug, Wyatt Wakefield 11:30.65 11:40.12 1
45 Norfleet, Steven I.C. Norcom 11:17.00 11:40.66 1
46 Crowell, Jacob Lakeland 11:41.21 1
47 Upshaw*, Cameron Hanover 10:59.00 11:43.77 2
48 Russo*, Patrick Glen Allen H 11:49.20 1
49 Lysek, Christian New Kent 11:52.04 1
50 Sykes, Chivarlo Churchland 11:17.51 11:52.65 1
51 Steilberg, Jackson Mills Godwin 11:40.00 11:59.94 1
52 Aronategui, Zeth Bethel 12:30.00 12:01.16 1
53 Nolan, Zach Wakefield 11:43.83 12:05.77 1
54 Dafoe, Jacob Hickory High School 11:52.05 12:06.30 1
55 Bonds, Jalil Lakeland 12:15.90 1
56 Hike-charles, Ja'mont Churchland 11:54.23 12:32.38 2
57 Viado, Nick Nansemond River 11:48.02 12:35.64 1
58 Johnson, Austin Western Bran 12:41.45 13:00.05 1
59 Vardy, James Prince Georg 11:52.99 13:07.08 1
60 Whiddon, Beau Western Bran 13:41.26 1
Event 29 Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================================
BWSP facilit: % 3:50.88 2/23/2013 Woodbridge, Woodbridge
K Badham, O Coopwood, J Christian, F Suber
Meet Record: @ 3:59.00 1/14/2012 Bethel, Bethel
6A State: # 4:05.15
5A State: $ 4:14.83
4A State: & 4:15.21
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Wakefield 'A' 3:53.00 4:01.95# 3 10
1) Jenkins, Ricole 2) Robinson, Destiny
3) Robinson, Tia 4) Tchume, Ama-Selina
2 Bethel 'A' 4:09.81 4:05.29$ 3 8
3 Lake Braddock 'A' 4:10.05 4:09.67$ 3 6
4 West Springfield 'A' 4:12.44 4:12.35$ 3 5
1) Alcorta, Caroline 2) Bothwell, Kiera
3) Bustamante, Reagan 4) Lipka, Michelle
5 Western Branch High School 'A' 4:24.00 4:15.41 2 4
6 Grassfield 'A' 4:24.55 4:20.75 2 3
1) Blount, Kory-Madisyn 2) Ghee, Lauryn
3) Louis, Katherine 4) Shiver, Brianna
7 Hickory High School 'A' 4:26.15 4:21.62 1 2
1) Wolterding, Denaya 2) Carter, Melanie
3) Valle, Emily 4) Van Gorder, Madisyn
8 Oakton 'A' 4:15.54 4:24.27 3 1
1) Cherikos, Angie 2) Dougherty, Hailey
3) Jeter, Lauren 4) Sapone, Tess
9 Kecoughtan 'A' 4:23.30 4:24.39 2
10 Lakeland 'A' 4:22.75 4:27.36 2
1) Clouden, Khadijah 2) Copeland, Alexus
3) Rountree, Kiera 4) Walker, Teahney
11 Woodside 'A' 4:55.00 4:29.66 1
1) Arrington, Tearra 2) Benson, Yazmin
3) Holmes, Camisha 4) Sara, Brewington
12 Cosby 'A' 4:30.30 4:30.74 1
1) Wright*, Jacara 2) Johnson*, Lajasia
3) Elam, Jordan 4) Dickerson*, Samantha
13 J.R. Tucker High School 'A' 4:30.01 4:32.48 1
1) Pope*, Sadie 2) Ingram, Paxton
3) Kelley, Jordan 4) Jackson*, Tia
14 Nansemond River 'A' 4:27.64 4:34.95 1
15 Centreville 'A' 4:20.00 4:35.29 3
1) Baptiste, Tyra 2) Belso, Sammy
3) King, Natalie 4) Wood, Maryn
16 Prince George High School 'A' 4:29.91 4:36.39 2
17 Currituck County 'A' 4:39.00 4:36.90 1
1) Breathwaite, Marisa 2) Cooper, Lauren
3) Deluca, Alex 4) Phillips, Sydnie
18 Western Branch High School 'B' 4:24.20 4:41.14 2
Event 30 Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================================
BWSP facilit: % 3:22.50 2/23/2013 Oscar Smith High School, Oscar Smith
X Collins, A Thompson, D Ringo, M Cherry
Meet Record: @ 3:28.76 1/16/2010 Booker T. Washington, Booker T. Wa
6A State: # 3:30.21
5A State: $ 3:33.10
4A State: & 3:34.04
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 I.C. Norcom 'A' 3:28.50 3:26.62@ 5 10
2 Glen Allen High School 'A' 3:27.00 3:26.74@ 5 8
3 Western Branch High School 'A' 3:25.98 3:29.28# 5 6
4 Centreville 'A' 3:28.00 3:29.40# 5 5
1) Bishop, Kevin 2) Bishop, Michael
3) Heiner, Chase 4) Jin, Young Bin
5 Nansemond River 'A' 3:30.52 3:32.74$ 4 4
6 Lake Braddock 'A' 3:33.64 3:32.79$ 4 3
7 Northeastern 'A' 3:42.61 3:33.71& 2 2
1) Hamilton, Aaron 2) Shannon, Cedric
3) Shannon, Tedric 4) Overton, Trever
8 Bethel 'A' 3:39.00 3:34.20 2 1
9 Wakefield 'A' 3:36.67 3:35.11 3
1) Buxton, Jalen 2) Campbell, Fred
3) Massenburg, Jeremy 4) Zepher, Evan
10 West Springfield 'A' 3:31.24 3:37.95 4
1) Buck, Owen 2) Bustamante, Chaunce
3) Seals, John 4) Teshome, Nahom
11 Potomac Senior High School 'A' 3:36.00 3:39.18 3
12 Churchland 'A' 3:35.70 3:40.08 4
1) Graham, Antonio 2) Harris, Travon
3) Speller, Drequan 4) White, Juan
13 Currituck County 'A' 3:42.00 3:40.80 2
1) Aaron, Dylan 2) Chandler, Thomas
3) Dover, Jeffrey 4) Fry, Gavin
14 Lakeland 'A' 3:48.35 3:42.12 1
15 Cosby 'A' 3:41.83 3:42.19 2
1) Wiltshire*, Seth 2) Young*, Tim
3) Wilmot, Tylon 4) Kokal*, Michael
16 Prince George High School 'A' 3:53.35 3:42.32 1
17 Kecoughtan 'A' 3:35.00 3:43.98 4
18 J.R. Tucker High School 'A' 3:49.39 3:48.34 1
1) Tarrer, Marcus 2) Smith, Elijah
3) Walker, Rashon 4) Terrell, Justin
19 Western Branch High School 'B' 3:38.44 3:50.42 3
20 Grassfield 'A' 3:57.37 4:04.66 1
1) Bachelder, Taylor 2) Bailey, Courtney
3) McCray, Lamond 4) Scott, Darren
21 Mathews 'A' 4:12.59 4:24.99 1
Event 13 Girls 55 Meter Hurdles
============================================================================
BWSP facilit: % 7.84 2/23/2013 Leah Lott, Landstown Hi
Meet Record: @ 8.12 1/13/2012 Taranisha Taylor, Western Bran
6A State: # 8.57
5A State: $ 8.84
4A State: & 8.83
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Moore, Jasmine Wakefield 8.41 # 8.48q 12
2 Johnson*, Lajasia Cosby 8.64 & 8.58q 10
3 Lewis, Kamiya Thomas Dale 8.86 8.85q 7
4 McClain, Mia Nansemond River 9.05 8.92q 1
5 Hendriksen*, Elisa Cosby 8.90 8.96q 6
6 Bunch, Ashaila Phoebus 8.76 8.96q 8
7 Kadima, Onon Potomac Seni 9.20 9.01q 2
8 Haynesworth, Leila Hanover 8.62 9.05q 11
9 Lipka, Michelle West Springfield 8.94 9.14q 4
10 Hathaway, Melvisha Deep Creek H 8.93 9.16q 5
11 Bowden, Hannah West Springfield 9.04 9.19q 2
12 Kemp, Jayde Western Bran 9.26 9.21q 4
13 Johnson, Brandee' Nansemond River 9.23 9.30 3
14 Skinner, Shaytorria Oscar Smith 9.32 9.31 12
15 Davis *, Sydney Hermitage 9.02 9.32 3
16 Wilson, Jadai Western Bran 9.32 9.35 7
17 Hooker, Crishna Patrick Henr 9.56 9.50 10
18 Wade, Miriam Lake Braddock 9.29 9.50 6
19 Lyles, Kara Nansemond River 9.17 9.53 1
20 Mahan, Brooke Tabb 9.38 9.53 8
21 Gibbons, Helen Lake Braddock 9.29 9.62 5
22 Kinney *, Sadie Glen Allen H 9.52 9.67 9
23 Krauss*, Jessica Mills Godwin 9.98 9.68 3
24 Reeves, Cristen Kecoughtan 9.85 9.68 8
25 Outlaw, Princess First Colonial 10.45 9.68 10
26 Valle, Emily Hickory High School 9.88 9.70 6
27 Pope*, Sadie J.R. Tucker 10.09 9.73 4
28 Toye, Jackie Oakton 9.75 9.78 10
29 Parker, Jonelle First Colonial 10.01 9.78 2
30 Sims*, Mary Cosby 9.83 9.79 9
31 Hilliard, Tashonta Western Bran 9.97 9.83 4
32 Dinschel, Lisa Centreville 9.87 9.88 7
33 Belso, Sammy Centreville 10.30 9.96 12
34 Jackson, Makala Western Bran 9.65 9.97 12
35 Brown, Devonya Western Bran 9.70 9.98 12
36 Labat, Ariana Oscar Smith 9.90 10.01 5
37 Webster, Addison Hickory High School 10.01 10.05 1
38 Williams, Marjani Grassfield 10.07 10.08 3
39 Clouden, Khadijah Lakeland 9.63 10.11 11
40 Slatery, Kelly West Potomac 9.71 10.13 11
41 Applegate, Sydney Oakton 10.15 10.16 6
42 Gale, Ellie Mathews 11.18 10.23 1
43 Robinson, Lauryn Kecoughtan 10.03 10.26 1
44 Nielsen, Nikki Prince Georg 10.63 10.27 8
45 Shepard, Brianna Churchland 10.22 10.28 10
46 Im, Seo Hee Centreville 10.14 10.34 5
47 Martin, Lauren Hickory High School 10.16 10.35 7
48 Phan, Briana Oakton 10.35 10.41 12
49 Phillips, Logan Patrick Henr 10.06 10.43 2
50 Lancaster, Rachel Collegiate 10.18 10.54 8
51 Abdul-Haqq, Afrikka Jamestown 10.80 10.55 6
52 Lewis *, Sydney Glen Allen H 10.71 10.87 7
53 Hopkins, Kayla Highland Springs 11.07 10.98 3
54 Bradley, Michaela First Colonial 10.44 10.99 11
55 Brumfield, Daidrina Western Bran 11.14 11.11 2
56 Mesias, Sara Jamestown 11.74 11.42 3
57 Kelley, Tia Collegiate 11.68 11.52 2
58 Harris, Deshara Churchland 11.75 10
59 Peterson, Braxton Northeastern 11.83 8
60 Stevens, Taylor New Kent 11.62 11.84 1
61 Cohen, Ashshanae Matoaca High School 11.98 9
62 Sanders, Dasia Wakefield 8.74 12.29 9
63 Knizner, Michelle Hanover 11.02 12.48 4
64 King, Mckenzie New Kent 12.41 12.63 5
65 Hines, Que'Shara Churchland 13.16 13.35 6
66 Smith, Allie Collegiate 11.79 14.01 4
67 Martin, Tatyana Kecoughtan 10.28 15.47 11
-- Cooke, Armonie Phoebus DNS 7
-- King, Courtney Tabb 10.20 DNS 9
-- Swindells, Kirsten Hanover 11.00 DNS 5
-- Skinner, Precious Jamestown 10.51 DNS 9
Event 14 Boys 55 Meter Hurdles
============================================================================
BWSP facilit: % 7.20 1/31/2009 Wayne Davis III, Southeast Raleigh (NC)
Meet Record: @ 7.30 1/13/2012 Trey Holloway, Grassfield
6A State: # 7.88
5A State: $ 7.86
4A State: & 7.98
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Holloway, Grant Grassfield 7.32 $ 7.47q 13
2 Graham, Charles Phoebus 7.43 $ 7.55q 12
3 Davis, Felton Highland Springs 7.72 $ 7.66q 11
4 Rivers, Louis Thomas Dale 7.75 $ 7.77q 10
5 Guerrier, Davon Glen Allen H 7.99 $ 7.82q 4
6 Williams, Walter Churchland 7.78 # 7.88q 9
7 Warren, John Prince Georg 7.80 & 7.94q 8
8 Sessoms, Quamel I.C. Norcom 7.90 & 7.96q 5
9 Foster, Evander I.C. Norcom 8.33 8.00q 5
10 Seals, John West Springfield 7.84 8.01q 6
11 Chandler, Thomas Currituck County 7.84 8.09q 7
12 Shelton, Owen Patrick Henr 8.14 8.12q 1
13 Shaw, Darius Potomac Seni 8.45 8.22 6
14 Jin, Young Bin Centreville 8.47 8.25 7
15 Vincent, Juwan Deep Creek H 8.31 8.28 4
16 Waters, Donovan Churchland 8.60 8.30 13
17 Lumsden, Tanner Currituck County 8.06 8.30 3
18 Carter-Bass, Aquil Menchville 8.14 8.45 2
19 Williams, Jaelen Phoebus 8.72 8.46 7
20 Ta, Daniel Oakton 8.64 8.48 11
21 Williams, Kelvin Bethel 8.79 8.53 6
22 Scott, Jahaid Western Bran 8.24 8.54 2
23 Chaabane, Abdenour Woodbridge 8.58 8.54 12
24 Rosado, Erick Kecoughtan 8.31 8.54 3
25 Scarlett, Josiah Western Bran 8.61 8.57 12
26 O'Meara, Kelly West Potomac 8.55 8.58 10
27 Johnson, Alec Lake Braddock 8.88 8.58 4
28 Mosley, Bryce I.C. Norcom 8.23 8.59 1
29 Kargbo, Alimamy West Potomac 8.59 8.61 13
30 Burton, Byron Patrick Henr 8.64 8.74 10
31 Bishop, Kevin Centreville 9.02 8.80 1
32 Stukes, Antwan Western Bran 9.28 8.87 9
33 Born, Ryan York 9.02 8.96 2
34 Ferrell, Hunter New Kent 8.68 8.99 8
35 Hooker, Van York 8.87 9.00 5
36 Mills, Mason Patrick Henr 9.42 9.07 11
37 McCobb, Nick West Potomac 9.00 9.16 1
38 Boone, Antonio Lakeland 9.17 9.23 6
39 Munford, Broun Collegiate 8.55 9.25 11
40 Jones, Darren New Kent 9.11 9.25 3
41 Acquah, Nathan Oakton 8.89 9.27 2
42 Coley, Donnell Highland Springs 8.66 9.40 9
43 Rubino, Steve Potomac Seni 9.33 9.47 10
44 Butler, Quinton First Colonial 9.89 9.52 11
45 Kane*, Dylan Mills Godwin 9.57 9.57 13
46 Walker, Jajuan Lakeland 9.70 7
46 Trail *, Jj Glen Allen H 9.76 9.70 12
48 Good, Keavin Menchville 9.50 9.78 13
49 Howe, Benjamin Tabb 9.16 9.84 5
50 Harvey, Noah Norfolk Christian 9.97 9.91 10
51 Asekunowo, Stephen Churchland 9.99 9.94 9
52 Wright, Hunter Mathews 10.25 10.31 7
53 Lahouchuc, Nick Hickory High School 10.52 10.36 5
54 Vermillion, Jesse Jamestown 10.72 10.37 2
55 Nguyen, David Oakton 9.46 10.38 12
56 St. John, Michael Hickory High School 10.87 10.86 1
57 Mcdade, Jamal Grassfield 10.55 10.98 4
58 Jeter, James Highland Springs 10.98 5
59 Moughon, Jason Mathews 11.22 11.01 2
60 Demory, Jaelyn Woodbridge 9.24 11.13 8
61 Kent, Chris New Kent 11.55 11.39 3
62 Burgess, Barry Collegiate 11.73 11.67 4
63 Bucco *, Nick Glen Allen H 11.88 6
64 Walton, Jalen Western Bran 10.40 13.60 6
-- Belton, Isaiah Phoebus 8.49 FS 8
-- Carden, Jack Matoaca High School 9.16 DQ 4
-- Hickson, Andre Phoebus DNS 8
-- Mckinney, Javon Phoebus 8.54 DNS 9
-- Wallace, Kyree Indian River 8.89 DNS 3
-- Noggin *, Jordan Petersburg 10.21 DNS 8
-- Owens, Malik Western Bran 10.60 DNS 3
-- Bailey, Coby Grassfield 9.23 DNS 7
-- Hill, Kevontre Western Bran 11.06 DNS 1
Event 15 Girls 55 Meter Dash
============================================================================
BWSP facilit: % 6.87 1/7/2011 Keilah Tyson, Western Branch
Meet Record: @ 7.04 1/13/2012 Jden Williams, Wakefield
6A State: # 7.28
5A State: $ 7.39
4A State: & 7.36
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Brown, Carolyn Phoebus # 7.15q 18
2 Tchume, Ama-Selina Wakefield 7.09 # 7.24q 17
3 Johnson, Brandee' Nansemond River 7.61 & 7.33q 2
4 Snipes, Gabrielle Kings Fork 7.22 & 7.34q 15
5 Lyles, Kara Nansemond River 7.85 & 7.35q 14
6 Anderson*, Bria Mills Godwin 7.42 7.40q 11
7 Christian, Lisa Thomas Dale 7.38 7.43q 14
8 Ward, Destiny Oscar Smith 7.45 7.45q 9
9 Porter, Kai Deep Creek H 7.57 7.48q 1
10 Travers, Thaliah Potomac Seni 7.39 7.50q 13
11 Hanks, Micah Tabb 7.16 7.51q 16
12 Jeter, Lauren Oakton 7.65 7.53q 4
13 Holmes, Tia Thomas Dale 7.39 7.53 12
14 Jackson*, Tia J.R. Tucker 7.69 7.57 6
15 Askew, Takiara Oscar Smith 7.50 7.58 7
16 Wood, Maryn Centreville 7.43 7.59 10
17 Davidson, Skyla Lake Braddock 7.55 7.61 4
18 Hayes, Felicia Grassfield 7.49 7.62 8
19 Goulet, Dajae' Churchland 7.61 7.64 3
20 Hicks *, Brittany Glen Allen H 7.73 7.69 10
21 Holmes, Camisha Woodside 7.78 7.72 17
22 Wilson, Taylor Grassfield 7.67 7.72 5
23 Rashid, Zakiya Nansemond River 7.77 7.74 16
24 Key, Jada Menchville 7.57 7.75 3
25 Carr, Kourtney Matoaca High School 7.50 7.77 6
26 Williams, Jazmyne Oakton 7.77 7.79 15
27 Moseley*, Sydne Cosby 7.75 7.80 13
28 Lassiter, Destiny Phoebus 8.00 7.81 5
29 Greenhow, Keion Patrick Henr 7.87 7.83 12
30 Hanks, Maya Tabb 8.14 7.85 16
31 Cheatham, Janelle Oscar Smith 7.90 7.85 9
32 Bunch, Ashaila Phoebus 7.57 7.86 2
33 Fitzgerald, Jordan Oakton 7.54 7.86 5
34 Robinson, Destiny Wakefield 7.76 7.87 14
35 Minor, Kiana Patrick Henr 7.89 7.89 10
36 Linkous, Marissa Highland Springs 7.93 7.89 7
37 Wesby, Shy'Rane Churchland 7.94 7.89 6
38 James, Jaylen Grassfield 8.02 7.90 6
38 Tisdale, Kayla Cosby 7.99 7.90 1
40 Walker, Teahney Lakeland 8.06 7.90 11
41 Turnage, Natesia Highland Springs 7.90 7.92 8
42 Thomas, Crystal Highland Springs 7.60 7.93 1
43 Jones, Rachel Phoebus 7.95 7.93 3
44 Baptiste, Tyra Centreville 7.99 7.98 3
45 Spratley, Deja Menchville 7.70 7.98 7
46 Ruud, Maggie Lake Braddock 7.99 7.99 4
47 Ford, Jasmine Patrick Henr 8.05 7.99 8
48 Williams, Victoria First Colonial 7.70 8.01 8
49 Gray, Jasmine Western Bran 8.41 8.01 6
50 Lawson, Erikah Wakefield 7.99 8.02 2
51 Helms*, Kayla Cosby 7.80 8.02 17
52 Progar, Melissa Tabb 7.74 8.04 12
53 McCormick*, Jazmin Hanover 7.89 8.04 11
54 Brown, Devonya Western Bran 7.97 8.06 2
55 Harris, Nyla Northeastern 7.94 8.07 4
56 Dinschel, Lisa Centreville 7.86 8.08 13
57 Amaniampong, Bridget Potomac Seni 8.35 8.13 9
58 Neal, Erika J.R. Tucker 8.32 8.14 11
59 Poleon, Qiana Western Bran 8.07 8.14 12
60 Kassabian, Ani Oakton 7.94 8.14 5
61 Bullock, Shannon Matoaca High School 8.10 8.15 13
62 Gyamfi, Mychelle West Potomac 7.84 8.15 15
63 Holloway, Katiyana Mills Godwin 8.23 8.16 16
64 Brinkley, Sumner Collegiate 8.22 8.19 18
65 Spangler, Abby New Kent 8.11 8.19 14
66 Diaz, Alissia Potomac Seni 7.74 8.20 11
67 Walters *, Glenn Glen Allen H 8.04 8.20 7
67 Chance, Kayla Western Bran 8.90 8.20 5
69 Bowden, Hannah West Springfield 7.84 8.20 16
70 Skinner, Kayla Currituck County 8.14 8.23 15
71 Skudlarek, Hannah West Potomac 8.32 8.26 10
72 Branch-Ford, Dominique Indian River 8.06 8.27 10
73 Bremby, Jazmyn Woodside 8.05 8.28 9
74 Ballard, Kyra Oakton 7.99 8.28 1
75 Bullen, Sarah Mills Godwin 8.29 8.32 15
76 Diaz, Krisia Indian River 8.30 8.33 13
77 Brumfield, Daidrina Western Bran 8.16 8.35 17
78 Leopold, Morgan Glen Allen H 8.36 8.37 8
79 Cobb, Asya J.R. Tucker 8.67 8.39 1
80 Brown, Kiana Northeastern 8.48 15
81 Gilchrist, Mikayla Kings Fork 8.50 14
82 Mitchell, Montana Churchland 8.52 18
83 Hill *, Dominique Petersburg 8.41 8.52 7
84 Bosh, Kyla Hickory High School 8.46 8.53 5
85 Baker, Lauryn Lakeland 8.50 8.55 4
86 Dugger, Aunye Petersburg 8.65 8.56 1
87 Parker -watkins, Regenia Woodside 7.72 8.57 9
88 Timmons, Daria Greenbrier C 8.57 18
89 Abdul-Haqq, Afrikka Jamestown 8.70 8.58 2
90 Tate, Claire Collegiate 8.29 8.61 14
91 White, Anna Mathews 8.60 8.64 2
92 Pate, Kakie Collegiate 8.31 8.64 12
93 Garner, Darriona Matoaca High School 8.66 16
94 Cochrane, Deanna Lakeland 8.92 8.68 6
95 Adams, Jacquala Western Bran 8.84 8.69 3
96 Bell, Alandra New Kent 9.12 8.86 9
97 Evans, Cassie New Kent 9.37 8.88 11
98 Patterson, Gayla Petersburg 9.24 8.91 10
99 Beaver, Leah York 8:50.00 8.94 13
100 Hayward, Jada Menchville 8.95 8.97 8
101 Happer, Destiny Hickory High School 8.88 9.14 4
102 Jackson, Elizabeth Jamestown 8.54 9.21 3
103 Bishop, Julissa Greenbrier C 9.62 9.52 12
-- Moore, Kerri Norfolk Christian 8.94 DNS 7
Event 16 Boys 55 Meter Dash
============================================================================
BWSP facilit: % 6.26 2/28/2009 James Taylor, Nansemond River
Meet Record: @ 6.52 1/13/2012 Marcus Taylor, Highland Spr
6A State: # 6.53
5A State: $ 6.54
4A State: & 6.59
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Taylor, Marcus Highland Springs 6.41 # 6.53q 19
2 Thompson, Dartrez Phoebus 6.51 6.60q 16
3 Fugate, Jacion Kecoughtan 6.51 6.62q 17
4 Carter, Dallas Hermitage 6.77 6.62q 1
5 Opoku-Anarfi, Brendan Potomac Seni 6.63 6.65q 13
6 Walker, Chris Churchland 6.43 6.67q 18
7 Banks, Darius Denbigh 6.56 6.69q 14
8 Jackson, Brandon Churchland 6.65 6.70q 11
9 Sessoms, Quamel I.C. Norcom 6.78 6.71q 3
9 Barfield, Jarrett Cosby 6.65 6.71q 12
11 Alston, Patrick Denbigh 6.98 6.71q 9
12 Jones, Darrius Phoebus 6.71 6.71q 5
13 Becnel, Jomari Phoebus 6.71 6.75 6
14 Williams, Rimar Lakeland 6.70 6.75 8
15 Ridenour, Andrew Centreville 6.81 6.76 5
16 Blair, Allen Tabb 6.74 6.78 3
17 McClease, Deshawn Oscar Smith 6.71 6.78 7
18 Shirley, Alfred Oscar Smith 6.78 6.81 2
19 Mills, Julius Mills Godwin 6.68 6.81 9
20 Lee, Dejoun Lake Braddock 6.75 6.84 1
21 Ansteud, Devin Hermitage 7.00 6.85 4
22 Greenough, Paul Oakton 6.92 6.86 17
23 Ingram, Jesse Mathews 6.87 6.86 11
24 Lang, Vonte Deep Creek H 6.86 6.86 9
24 Crewe, Nick New Kent 6.86 6.86 10
26 Street *, Markice Petersburg 6.72 6.87 4
27 Lambert, Terrence Nansemond River 6.65 6.87 10
28 Gillford, Tori Menchville 6.97 6.88 12
29 Henderson, Ed Highland Springs 6.89 6.89 14
30 Gilliam, Tevin Matoaca High School 6.99 6.90 6
31 Thompson, Christopher Petersburg 6.93 6.91 18
32 Everett, Marquis Oscar Smith 6.84 6.92 8
33 Tune, JuTawn Highland Springs 7.01 6.94 2
34 Deloatch, Breon Western Bran 6.83 6.94 6
35 Ford, Rusty Lake Braddock 6.93 6.94 19
36 Jones, Jonas Nansemond River 6.91 6.96 15
37 Samuels, Tyler Grassfield 6.98 6.96 11
38 Knight *, Jamarion Petersburg 6.93 6.97 18
39 Carter, Anthony Indian River 6.97 6.98 14
40 Hamilton, Aaron Northeastern 6.54 6.98 15
41 Drewery, Jeremiah Phoebus 7.01 6.99 3
42 Morris, Daquan Patrick Henr 6.97 6.99 13
43 Ange, William Mathews 7.00 14
44 Hamilton, Josiah Grassfield 7.05 7.02 2
45 Schaefer, Brad West Potomac 6.84 7.02 7
46 Melton, Kemon Matoaca High School 6.94 7.03 17
47 Reichel *, Noah Glen Allen H 7.13 7.04 10
47 Johnson, Kalon Hermitage 6.93 7.04 19
49 Berrios, Jeancarto Western Bran 7.10 7.04 6
50 Edwards, Antionne Churchland 6.94 7.05 16
51 Han, Andrew West Springfield 6.88 7.05 12
52 Edwards, LaDarius Indian River 7.05 8
53 Martin, Thomas Hickory High School 7.05 7.06 1
54 Williams, Riven Lakeland 7.06 5
55 Carter, Jamaal Menchville 6.99 7.07 8
56 Mallory, Brad Hickory High School 6.98 7.07 10
57 Williams, Nick New Kent 6.96 7.09 15
58 Jackson, Jakari Woodbridge 7.14 7.09 15
59 Walker, Rashon J.R. Tucker 7.06 7.11 3
60 Kargbo, Alimamy West Potomac 7.30 7.12 14
61 Villegas, Zach West Springfield 7.08 7.14 4
62 Lawton, Myles Grassfield 7.02 7.14 1
62 Shannon, Cedric Northeastern 7.14 7.14 12
64 Fields, Tyquan Woodside 7.42 7.15 8
65 Briggs, Shanald Menchville 7.15 10
66 Tolleson, Charlie Collegiate 7.09 7.15 5
66 Hawkes, Graham Tabb 7.13 7.15 11
68 Santora, Jonathan Kings Fork 7.16 11
69 Bailey, Tayshawn J.R. Tucker 7.12 7.17 8
70 Tarrer, Marcus J.R. Tucker 7.27 7.20 16
71 Peebles, Dylan Wakefield 6.80 7.20 4
72 Sallender, Clay Matoaca High School 7.16 7.20 17
73 McNamara, Connor Kings Fork 7.25 7.21 17
74 Blount, Donell Lakeland 7.22 16
75 Davis, Jeremy Hanover 7.23 7
76 Byrd, Brandon Western Bran 7.25 7.24 18
77 Sakponou, Marc Cosby 7.22 7.24 19
78 Vaughan, Brennan West Potomac 7.68 7.26 4
79 Morris, Jaquan Patrick Henr 7.17 7.27 18
80 Byrd, Evan Potomac Seni 7.14 7.29 14
81 Ingram, Larry Tabb 7.18 7.29 19
82 Dawson, Kavante I.C. Norcom 7.14 7.30 16
83 Anthony, Tyshaun Nansemond River 7.32 13
84 Bloom, Carter Cosby 7.44 7.32 6
85 Morris, Isaiah Patrick Henr 7.34 7.34 11
86 Burkett, Harrison Greenbrier C 7.28 7.34 15
87 Glaze, Da'Montae Western Bran 7.52 7.35 5
88 Sommers, Samuel Collegiate 7.31 7.35 13
89 Mitchell, Spencer Hickory High School 7.00 7.36 5
90 Porter, Glenn Norfolk Christian 7.10 7.39 7
91 Barlow, Aaron Lakeland 7.39 12
92 Crowder, Matthew Jamestown 7.84 7.41 1
93 Pierce, Wesley Woodside 7.38 7.42 10
94 Taylor, Alex Micah Western Bran 6.89 7.46 13
95 Chapman, Rayvon New Kent 7.33 7.47 12
96 Harrell, Tristen York 7.47 18
97 Williams, Quamon Northeastern 7.57 15
98 Beamon, Devin Lakeland 7.58 6
99 Barras, Spencer Jamestown 7.81 7.61 2
100 Stoney, Fred Centreville 6.99 7.65 7
101 Vaughan, Max Collegiate 7.87 7.66 1
102 Boyd, Deandre Western Bran 7.67 17
103 Sathyanarayan, Shashank Mills Godwin 7.93 7.73 2
104 Hammersley, Alex Norfolk Christian 7.42 7.78 9
105 Dosreis, Hunter York 7.77 7.80 3
106 Mullins, Ryan Mills Godwin 8.00 7.83 3
107 Wilson, Luke York 8.19 9
108 Butler, Mason Jamestown 8.36 8.30 4
-- Strollman, Scottie Lakeland 7.12 DNS 9
-- Philbrook, Ryan Currituck County 7.44 DNS 7
-- Downing, Darron I.C. Norcom 6.91 DNS 16
-- Massenburg, Jordan Wakefield 6.75 DNS 2
-- Allely, David Oakton 7.14 DNS 13
===================================================================================
Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===================================================================================
1) Lake Braddock 56 2) Oakton 53
3) Wakefield 49 4) Nansemond River 40
5) Western Branch High School 37 6) West Springfield 31
6) Phoebus 31 8) Patrick Henry (Ashland) 28
9) Cosby 26 10) Mills Godwin 25
11) First Colonial 22 12) Woodbridge 20
13) Bethel 18 14) Hanover 16
15) Deep Creek High School 14 15) Grassfield 14
17) Stafford High School 12 18) Oscar Smith High School 10
19) J.R. Tucker High School 9 20) Kings Fork 8
20) Matoaca High School 8 22) Hickory High School 7
23) Churchland 6 23) Centreville 6
25) Tabb 5 25) Kecoughtan 5
27) Robert E. Lee (Springfield 4 27) C.D. Hylton 4
27) Glen Allen High School 4 27) Norfolk Collegiate 4
27) Prince George High School 4 32) Highland Springs 3
32) Lakeland 3 34) New Kent 2
35) Potomac Senior High School 1
===================================================================================
Men - Team Rankings - 15 Events Scored
===================================================================================
1) Highland Springs 50 2) Grassfield 37
3) Lake Braddock 36 4) Glen Allen High School 35
5) West Springfield 30 5) Centreville 30
7) Western Branch High School 28 8) I.C. Norcom 27
9) Hickory High School 26 10) Oakton 23
11) Oscar Smith High School 21 12) Phoebus 20
13) Prince George High School 19 14) Hermitage 18
15) Churchland 16 16) Wakefield 15
17) Woodbridge 14 18) Currituck County 13
18) Denbigh 13 20) Tabb 12
20) Nansemond River 12 22) Stafford High School 11
22) Matoaca High School 11 22) Thomas Dale 11
25) Broadwater Academy 10 25) Bethel 10
27) West Potomac 9 28) Northeastern 8
29) Kecoughtan 5 30) Patrick Henry (Ashland) 4
31) Potomac Senior High School 3 31) C.D. Hylton 3
31) New Kent 3 34) First Colonial 1
34) Jamestown 1
Like·Comment·Share·E-mail·208450 views
|